Vakcína proti černému kašli už se začíná rozvážet po ČR

Přeočkovávání desetiletých dětí zavedla letos nová vyhláška. Jedná se o šestou posilovací dávku, klasické očkování malých dětí nebylo ohroženo. Vakcína proti černému kašli pro děti okolo deseti let věku, jejíž dodávka se zpozdila, se už začíná po Česku rozvážet. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Dodávka vakcíny se podle Víta zpozdila, neboť na ni muselo ministerstvo zdravotnictví v rezervách najít zhruba 50 milionů korun. „Distributor ji nyní rozváží na krajské hygienické stanice, měla by tam být do konce týdne,“ uvedl hygienik.

Dětská lékařka Hana Cabrnochová ČTK řekla, že sama ještě vakcínu v ordinaci nemá, ale potvrdila, že také dostala z ministerstva informaci o zahájení rozvozu očkovací látky. Podle ní rodiče o přeočkovávání desetiletých dětí příliš nevědí. Aktivně se neptali, mohli se o tom dozvědět třeba při prohlídce, uvedla.

„Spíš byli nervózní lékaři, narušuje to systém zvaní,“ řekla Cabrnochová, podle níž pediatři při déletrvajícím kašli pomýšlejí na tuto diagnózu, neboť vědí, že stoupají počty dětí trpících dávivým kašlem.

Za loňský rok bylo hlášeno asi 770 případů, letos zhruba 400 jen v prvních třech měsících. Je vidět, že za celý rok to množství případů bude ještě vyšší než v loňském roce, řekla Cabrnochová. Přestože výskyt stoupá, každý lékař se nemusí s onemocněním setkat příliš často, dodala.

Černý kašel nejvíce postihuje děti od deseti do 14 let. „Z forenzního (soudního) hlediska, kdyby – nedej bože – dítě této věkové kategorie onemocnělo a mělo nárok na očkování, tak to může být problém,“ řekla Cabrnochová, podle níž právní rozklad uvádí, že zodpovědnost by byla v podobném případě jednoznačně na státu.

Případy v této věkové kategorii nejsou závažné, ale představují riziko pro malé děti. Závažnou komplikaci může černý kašel znamenat též pro starší pacienty, zejména pokud mají ještě nějaké chronické onemocnění. Pro běžnou populaci není černý kašel ohrožující, ale musí se léčit antibiotiky.

Share Button