V USA zemřelo na tzv. prasečí chřipku překvapivě mnoho dětí

Od konce srpna zemřelo ve Spojených státech na takzvanou prasečí chřipku 43 dětí. Oznámila to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) Anne Schuchatová. Zdravotníky tento údaj zneklidnil, protože tolik dětských obětí si běžná chřipka vyžádá normálně za celou sezonu.

Devatenáct dětí, které zabil virus H1N1, bylo ve věku od 12 do 17 let, patnáct ve věkové kategorii pět až 11 let a zbytek byly děti do pěti let. „Je to pochmurná statistika, protože 43 pediatrických úmrtí za jeden měsíc je mnoho,“ řekla Schuchatová. Děti zemřely v období od 30. srpna do 10. října, tedy v době, kdy se podzimní nástup infekce teprve očekává.

Schuchatová řekla, že sezónní chřipka, s níž se každý rok počítá v období od září do května, zabije 40 až 50 dětí. Kladla důraz na očkování proti viru H1N1 a řekla, že většina z dětí, které tomuto viru podlehly, trpěla nějakým druhem chronického onemocnění, například astmatem. Od jara, kdy se nemoc v USA objevila, na ni zemřelo 86 amerických dětí.

CDC rozhodlo, že přednostně mají být očkovány děti od šesti měsíců do 17 let a ve skupině osob do 24 let pak nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou například těhotné. V USA jsou podle CDC nemocní registrováni ve 41 státech.

Do konce října mělo být v USA k dispozici 40 milionů vakcín proti viru H1N1, ale výrobci mají skluz, takže jich bude o deset milionů méně.

Vláda USA vyčlenila přes dvě miliardy dolarů (35 miliard korun) na nákup 250 milionu vakcín. Na trh mají být dodány do konce roku. Schuchatová řekla, že žádná z nich neobsahuje přídavné látky, jak se mnozí bojí. Asi polovina očkovacích dávek, které jsou k dispozici už nyní, je v podobě nosního spreje, zbytek ve formě injekcí.

Virem tak zvané prasečí chřipky je ve světě podle Světové zdravotnické organizace nakaženo přes 375.000 lidí. Dosud si nemoc vyžádala více než 4500 mrtvých, z toho téměř 200 v Evropě.

Share Button