V Plzni je nové polárium, léčba mrazem získává stále větší oblibu

Léčbu mrazem – kryoterapii – mohou nyní vyzkoušet lidé v Plzni. Ve městě vybudoval soukromý investor za čtyři miliony korun v areálu fakultní nemocnice Bory takzvané polárium, kde jsou lidé krátkodobě vystaveni mrazu až minus 160 stupňů Celsia. Podobných komor je v ČR osm, plzeňská patří k větším a nejmodernějším. Zařízení má příznivé účinky při léčbě pohybového aparátu, astma, psychických problémů i kožních onemocnění, řekl dnes ČTK majitel Karel Václav Bicek.

Princip polária spočívá v tom, člověk po lékařském vyšetření vstoupí pouze ve speciálním spodním prádle na dvě až tři minuty do komory, kam je vháněna suchá ledová směs kyslíku a dusíku. „Dáváme chladový impulz povrchu těla a reflexně pak reaguje jádro těla – centrální nervová soustava, svaly kolem páteře, pohybová soustava a endokrinní systém,“ popsal lékař Oldřich Štembera.

Po pobytu v chladu by pak člověk měl strávit ještě asi 15 minut cvičením. Ideální je deset až 15 návštěv dvakrát ročně, příznivé účinky se podle lékaře projeví po čtyřech návštěvách.

Princip ochlazení bolesti lidé v léčení využívají už několik set let, první kryoterapie se začaly používat v Japonsku v 80. letech minulého století, až po roce 2000 nastal ale díky novým technologiím velký celosvětový rozmach této léčebné metody.

Vzduch v komoře je suchý, takže člověk necítí výrazný mráz. „Díky předchozí krátké aklimatizaci při minus 70 stupních má člověk i při minus 130 pocit, kdy obtéká tělo chladný vzduch, nic víc,“ popsal Bicek. Za pravdu mu dává i kapitán plzeňských prvoligových hokejistů Martin Straka. „Únava odejde okamžitě. Chodili jsme sem i po zápasech a další den jsme se cítili báječně,“ uvedl. Také podlitiny a šrámy ze zápasů se podle něj hojí lépe.

Terapie zvyšuje výkonnost psychickou i tělesnou až o 30 procent, tvrdí Štembera. Pobyt v kryokomoře prý navíc léčí astma, revma, deprese a spánkové deficity, bolesti hlavy a migrény, lupénky, ekzémy i kosmetické problémy. Problémy by naopak mohli mít lidé s kardiostimulátory, terapie není vhodná ani pro neléčené epilepsie či neléčený vysoký tlak.

Jeden pobyt včetně vyšetření a následného pobytu na posilovacích strojích stojí 380 korun, při deseti návštěvách může cena klesnout na 300 korun za pobyt, řekl Bicek. Terapie není hrazená ze zdravotního pojištění, některé zdravotní pojišťovny podle něj mohou na pobyt částečně přispět.

Share Button

3 Komentár(ov)

 1. Ivona Fillová | Pro 18, 2011 | Reply

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda Vaše léčba – polarium, by mě pomohla na revma. Mám dosti velké bolesti, v noci memůžu spát, vyzkoušela jsem různé preparáty, ale bezvýsledně. Můžete mi prosím zaslat tel. číslo.

  Děkuji Ivona Fillová

  tel. 773966471

 2. Dana Brádlová | Led 11, 2012 | Reply

  Dobrý den.
  Ráda by jsem se objednala do polária ale bohužel nemám kontaktní adresu ani telefon . Mohl by jste mi poradit? Děkuji Brádlová

 3. Košek | Bře 26, 2014 | Reply

  Rád bych objednal přítelkyni na kryoterapii a porosím o kontakt v Plzni. Děkuji