V letošním roce pokračuje zvýšený výskyt žloutenky typu A

Za první čtyři týdny bylo v Česku hlášeno asi 160 případů onemocnění, v únoru přibylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zhruba 110 nakažených. V těchto dnech se Praze a Plzni koná osvětová kampaň proti žloutence, řekla ČTK jedna z promotérek kampaně u žlutého stanu na Vítězném náměstí v Praze-Dejvicích.

Loni se žloutenkou typu A podle Státního zdravotního ústavu nakazilo více než 1600 lidí, oproti předchozímu roku šlo o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než 1000 procent. Epidemie začala u bezdomovců a narkomanů a pak se rozšířila mezi běžnou populaci, řekla ČTK Ilona Kochová z pražského očkovacího centra.

Žloutenku typu A označují hygienici za nemoc špinavých rukou. „Nejlepší prevencí samozřejmě je očkování a dodržování základních hygienických pravidel,“ řekla lékařka. Povinně v očkovacím kalendáři je zařazeno očkování proti žloutence typu B, která je přenosná krevní nebo pohlavní cestou. Očkují se novorozenci a dvanáctileté děti.

Očkování proti žloutence typu A je nadstandardní očkování, které se platí. Existuje kombinovaná vakcína proti žloutence typu A a B, která chrání proti oběma typům. Očkuje se ve třech dávkách, druhá dávka se podává po měsíci, po deseti až 14 dnech už je zajištěna dostatečná ochrana.

Jedna očkovací dávka pro dospělé stojí zhruba 1500 korun, pro děti kolem 1000 korun. „Účinnost je mnoho let, udává se, že nejméně deset až 15 let. Přeočkování zatím žádné stanovené není,“ uvedla Kochová.

„Žluté týdny“ se konají v ČR již potřetí. Kromě Prahy a Plzně se kampaň uskuteční také v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové. Informace o kampani jsou na internetové stránce www.zloutenky.cz.

Termíny a města, v nichž se „žlutá“ kampaň koná:

8. – 10. dubna 2009 – Praha, Plzeň
15. – 17. dubna 2009 – Brno, České Budějovice
22. – 24. dubna 2009 – Ostrava, Hradec Králové

Share Button