V květnu daly lékárny lék s pseudoefedrinem na průkaz 20.000 lidí

K centrálnímu úložišti receptů se připojilo 1268 z 2606 lékáren a výdejen, řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Od 1. května musejí lékárny ověřovat pacientova data v centrálním úložišti, jinak lék nemohou na průkaz vydat.

Česká lékárnická komora však zpochybnila rozsah dat, která musejí lékárny hlásit. Vyzvala lékárny, ať se nepřipojují, dokud Úřad pro ochranu osobních údajů nedokončí v SÚKL kontrolu. Výsledky se čekají koncem června. Členy komory jsou povinně všichni lékárníci.

Grémium majitelů lékáren, sdružující jen soukromé lékárníky, naopak vyzvalo své členy, aby se připojili. Předseda představenstva grémia Marek Hampel řekl, že projekt a obecně elektronické zdravotnictví, včetně elektronických receptů, podporují. Ochranu pacientských dat nezpochybňují.

„Elektronický recept zamezí zneužívání receptů, nebude už tak snadné ho zfalšovat. Zrychlí také komunikaci mezi lékařem, pacientem, lékárnou a zdravotní pojišťovnou a omezí chyby při vypisování receptu,“ popsal přínosy výkonný ředitel grémia Marek Vítek.

Beneš připomněl, že centrální úložiště umožní pacientům kupovat v lékárně léky z nové kategorie – bez receptu s omezením. Zatím jsou v ní jen přípravky s pseudoefedrinem, které bývají zneužívány k výrobě drog. Lékárníci očekávají, že sem brzy bude zařazena antikoncepce a léky pro alergiky. Zájem o zařazení dalších léků ověří SÚKL v průzkumu. V podobném průzkumu loni ověřil, že 64 procent lidí chce, aby přípravky s pseudoefedrinem byly bez receptu na průkaz.

Zhruba 80 procent těchto léků zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Znemožnit to měl výdej jen na recept, lidé dali přednost výdeji na průkaz bez receptu, a tedy samoléčbě, aby s běžnou chřipkou nemuseli k lékaři.

Centrální úložiště umožní také vést pacientovy lékové záznamy – tedy přehled léků, které dostal na recept, a přípravků z nové kategorie bez receptu s omezením. Volně prodejné léky ovšem přehled nezahrne, protože se vydávají bez dokladu. Mnohdy si je lidé kupují do zásoby pro rodinnou lékárničku, takže „příjemce“ nelze ověřit.

Beneš zdůraznil, že každý lékař a každý lékárník uvidí jen do záznamů, které sám zapsal. Se svolením pacienta bude moci nahlédnout také do jeho lékových záznamů od ostatních lékařů. Pacienta to ochrání před užíváním léků, které dohromady mohou vyvolat nepříznivé účinky, nebo léků s různým názvem ale stejnou účinnou látkou, které mu napíše několik lékařů. Ušetří i zdravotní pojišťovny – nebudou platit zbytečné léky ani léčbu pacientů, kteří utrpěli v důsledku nevhodné kombinace léků škody na zdraví.

Beneš díky tomu očekává ročně mnohamiliardové úspory, přitom dosavadní náklady na zřízení úložiště činí 83 milionů, celkové náklady na zřízení všech funkcí by měly dosáhnout 450 milionů, k tomu ročně na provoz půjde 90 milionů korun, vyčíslil. „Očekávané úspory přesáhnou miliardy, budou to násobky vložených investic, takže úložiště se vyplatí,“ zdůraznil.

Pacienti se zatím s funkcí centrálního úložiště setkali jen v případě, že chtěli lék s pseudoefedrinem. Od příštího týdne umožní úložiště také hlášení pacientů do internetového formuláře o nepříznivých účincích léku, který užívají. V další fázi dostanou lidé možnost podívat se na všechny léky, které jim lékař předepsal, vyzvedli si je v lékárně na recept nebo na průkaz i kolik za ně dala zdravotní pojišťovna a kolik doplatili oni.

Share Button