V Karlovarském kraji začíná přibývat respiračních onemocnění

V Karlovarském kraji se začíná projevovat zvýšený výskyt akutních respiračních onemocnění. I když počet nemocných ještě zdaleka nedosahuje hranice epidemie, lze předpokládat že do dvou týdnů by nákazy mohly propuknout naplno, řekla dnes ČTK Miroslava Girod Schreinerová z epidemiologie Krajské hygienické stanice v Karlových Varech.

Ve druhém týdnu letošního roku byl relativní počet nemocných respiračními chorobami v Karlovarském kraji 1046 osob, zatímco za hranici epidemie se považuje 2000 nemocných na 100.000 obyvatel.

„Po svátcích, kdy jsou lidé doma a nemocnost klesá, se počet nemocných zvyšuje. Přibývá akutních respiračních onemocnění, včetně chřipky. Nárůst je nevyšší ve věkové kategorie dětí do pěti let,“ uvedla.

Jak řekla, na očkování proti chřipce je už zřejmě pozdě. Aby očkovací látka zabrala, je třeba nejméně deseti dní. Do té doby ale zřejmě epidemie chřipky dorazí i do Karlovarského kraje.

Podle Státního zdravotního ústavu zatím v České republice nemocnost respiračními infekcemi nedosáhla úrovně v posledním týdnu před Vánocemi. Vzhledem k chřipkové epidemii, která zasáhla už téměř celou západní Evropu, se dá očekávat, že počet nemocných postupně poroste i v Česku.

V Evropě během prvního kalendářního týdne epidemie dále postupovala, více nemocných hlásí Španělsko a Francie. Naopak Portugalsko eviduje pokles počtu nemocí, přesto je stále vysoce nad epidemickým prahem. Plošná epidemie sužuje Severní Irsko, většinu území Anglie, Norsko, Švédsko a také Itálii.

Share Button