V ČR se nejvíc lidí v Evropě přidalo k boji proti rakovině čípku

Pod online petici Stop rakovině děložního čípku se podepsalo už 570.000 Evropanů. Čechům patří 190.000 podpisů, tedy celá třetina, řekla dnes ČTK lékařka Marta Šimůnková. Podpis je možný na www.cervicalcancerpetition.eu/. Cílem petice je milion podpisů a zvýšení informovanosti o zhoubné nemoci, proti níž existuje očkování.

„Až pod peticí bude jeden milion podpisů, začnou poslanci na půdě Evropského parlamentu jednat o celoplošné vakcinaci jakožto účinné prevenci této nemoci,“ vysvětlila lékařka.

Rakovina děložního čípku je sedmým nejčastějším typem rakoviny u žen v Evropě. Každoročně se zde objeví 60.000 nových případů onemocnění a rakovině děložního čípku podlehne 30.000 žen. V Česku každý rok lékaři objeví 1000 nových případů, 400 žen zemře.

Česko patří k zemím s vysokým výskytem rakoviny děložního čípku. I proto byl v ČR od loňského roku zaveden systematický screening tohoto onemocnění. Jednoduchým vyšetřením u gynekologa lze zjistit, zda je žena zdravá. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny. Osobním dopisem zvou na vyšetření ženy, které v posledních dvou letech nebyly u gynekologa.

„Stinnou stránkou je fakt, že samotné ženy význam preventivních prohlídek podceňují a desítky procent žen se screeningového programu neúčastní,“ poznamenala Šimůnková.

Účinnou prevencí je také očkování proti sexuálně přenosnému lidskému papilomaviru, který zhoubné bujení vyvolává. V Česku se očkuje už dva roky, zdravotní pojišťovny na očkování přispívají.

Na výběr jsou dva typy vakcín, očkují se hlavně dívky, ale i chlapci od devíti do 15 let a ženy od 16 do 26 let. Z očkování mohou mít užitek i ženy do 45 let, studie prokázaly účinnost vakcíny i u nich.

Vakcína chrání také proti genitálním bradavicím a zabrání zhoubným onemocněním pochvy a zevního genitálu u žen, penisu a konečníku u mužů, pokud jsou příčinou lidské papilomaviry typu 16 a 18.

Všeobecná zdravotní pojišťovna loni poskytla na očkování proti rakovině děložního čípku 13.427 příspěvků a vyplatila 11,75 milionu korun. Největší zaměstnanecká pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, poskytla 3200 klientům šest milionů korun.

Zdravotní pojišťovny potvrzují, že příspěvky na vakcínu se jim „vyplatí“. Náklady na léčení jedné pacientky s rakovinou děložního čípku přesahují 100.000 korun. Záleží na věku pacientky, stadiu nemoci a jejím průběhu – léčení pokročilých stadií je mnohem dražší a ne vždy úspěšné.

Share Button