V ČR přibylo 20 případů prasečí chřipky, Německo hlásí stovky, Británie 100 000 za minulý týden

V Česku přibylo během víkendu dalších 20 případů prasečí chřipky. Jde zatím o největší jednorázové zvýšení počtu infikovaných. Celkem už je v Česku 63 potvrzených případů, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu.

Ani u jednoho nemocného nejsou hlášeny závažnější komplikace. Naprostá většina z nich je v domácí izolaci a zotavuje se bez léčby antivirotiky.

Podle aktuálních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)je nyní ve světě asi 164.000 nakažených. Vir A(H1N1) připravil o život zatím 998 osob. ECDC upozornilo, že počet infikovaných je ale nejspíš mnohem vyšší. Dostupná čísla mluví totiž jen o pacientech, u nichž výskyt nemoci potvrdily laboratorní testy.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pandemie prasečí chřipky stále v raném stadiu. Vzhledem k počtu obyvatel Země se dá předpokládat, že virem by mohly být v příštích dvou letech infikovány až dvě miliardy lidí, uvedla minulý týden WHO.

Nakažených velmi rychle přibývá. Německo každý den hlásí stovky nových případů. Británie už před několika dny oznámila, že se v zemi virem nakazilo sto tisíc lidí. Podle odborných odhadů by infikovaných na světě mohl být nyní více než milion.

Pokud jde o nové pacienty v Česku, přicestovali ze zemí s výskytem prasečí chřipky, například USA, Británie a Španělska, případně byli ve styku s občany těchto států na území Česka. Hygienici zaznamenali také druhotné nákazy v rodinách, uvedlo ministerstvo.

Od konce dubna zdravotníci vyšetřili celkem 673 lidí, kteří pro podezření na nákazu virem A(H1N1) vyhledali lékaře. Testy v 63 případech infekci potvrdily, v 578 vyloučili. Na výsledek 33 vyšetření se čeká.

V nemocnicích je nyní sedm lidí. Tři pacienti leží v Praze na Bulovce a po jednom pacientovi na infekčních odděleních ve Zlíně, na Vysočině, v Ústeckém kraji a v Karlových Varech.

Kapacity nemocnic v případě velkého nárůstu pacientů s prasečí chřipkou budou dány hlavně počtem plicních ventilátorů, řekl dnes ČTK epidemiolog Roman Prymula. Nemocnice budou přijímat pouze jedince, kteří budou nutně potřebovat hospitalizaci. Tedy lidi se závažným klinickým stavem, což je stav, který člověka ohrožuje na životě. Například není schopen dýchat, takže potřebuje umělou plicní ventilaci.

Pandemický plán počítá s 30.000 hospitalizovanými. „Je pravděpodobné, že se to bude blížit těmto číslům. Jsou to propočty na základě pandemií, které tady byly,“ uvedl Prymula.

Běžnou sezonní chřipkou se v Česku ročně nakazí asi jeden až dva miliony lidí, zemře kolem 2000 lidí. Podle hygieniků se může nakazit přibližně stejný počet lidí i na podzim prasečí chřipkou, obětí může být i více. „Předpokládám, že někdy na podzim, na začátku zimy dojde k mutaci takové, že průběh bude potom závažnější. Takže (obětí) potom by mohlo být více,“ uvedl Prymula.

Podle primářky infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové nepomůže rouška ani jíst vitamíny. Proti běžné sezonní chřipce může mít člověk zbytkovou imunitu z minulých let, proti chřipce prasečí však nemá žádnou, upozornil Prymula. Nová chřipka představuje větší riziko pro pacienty s oslabenou imunitu. Nebezpečná je třeba pro HIV pozitivní nebo pacienty s tuberkulózou.

Na rozdíl od běžné epidemie, která postihuje hlavně děti a seniory, napadá pandemie prasečí chřipky nejvíce mladé lidi. Riziková je třeba také pro obézní, kteří mají často nemocné srdce.

Pokud už je člověk nakažen, měl by zůstat doma a dbát na hygienu. Například používat jednorázové kapesníky a mýt si důkladně ruce. Případně může používat sprejový roztok s alkoholem a očistit jím i povrchy v bytě.

Podání antivirotik má podle lékařů smysl hlavně u pacientů s těžkými příznaky, kteří mají horečku, bolesti hlavy a svalů, jsou malátní a zvrací. V EU dostalo antivirotika asi 25 až 30 procent lidí.

Share Button