V Česku už začala výroba vakcíny proti chřipce A(H1N1)

Společnost Baxter vyrábí očkovací látku na základě patentované vero buněčné technologie, která umožňuje podstatné zrychlení procesu výroby. Společnost, která má svůj český závod v obci Bohumil na Kolínsku, nabídne očkovací látku v srpnu. S firmou Baxter už dříve jednala vláda o rezervaci 12 milionů dávek vakcín na pět let za celkem 1,5 miliardy korun.

První sérii vakcíny proti chřipce A (H1N1) vyrobila rovněž švýcarská farmaceutická společnost Novartis, od července chce zahájit klinické zkoušky a co nejdříve začít s hromadnou výrobou. O vakcínu už projevily zájem vlády asi 30 zemí světa. Buněčná laboratoř firmy Novartis v Německu prý bude schopna vyrábět miliony dávek vakcíny týdně. Firma předpokládá, že licenci k výrobě by mohl mít na podzim.

V posledních týdnech obdržely virové inokulum chřipky A (H1N1) podle agentury Reuters vedle Novartisu i firmy Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline a Solvay. Všechny tyto firmy chtějí mít hotovou vakcínu před začátkem zimního chřipkového období na severní polokouli.

Share Button