Úřady v USA potvrdily virus prasečí chřipky u dalších 10 lidí

Americké úřady potvrdily dalších deset případů nákazy prasečí chřipkou v USA. Testy prokázaly nebezpečný virus A/H1N1 u osmi školáků v New Yorku a u dalších dvou lidí v americkém státě Kansas. Informovala o tom agentura Reuters. Na jihu USA u mexických hranic zdravotníci už dřív zaznamenali osm pacientů, nakažených tímto smrtícím virem. V Mexiku mu podlehly dvě desítky osob a u dalších 48 obětí se virus zatím nepotvrdil. Celkem se v zemi chřipkou nakazila tisícovka lidí.

Testy prokázaly, že osm školáků se nakazilo virem prasečí chřipky typu A. Vzorky byly odeslány do amerického střediska pro kontrolu nemocí a pro prevenci. Centrum má virus prozkoumat a zjistit, jestli je stejný jako ten, co si vyžádal oběti v Mexiku. „Ve všech případech ale nemoc byla jen mírná. Mnohé z dětí už se cítí lépe,“ uvedl na tiskové konferenci newyorský zdravotní komisař Thomas Frieden.

V Kansasu úřady potvrdily dva případy nákazy prasečí chřipkou. S informací přišly jen chvilku poté, co se objevila zpráva o nakažených dětech z New Yorku. Zdravotnické instituce po celých Spojených státech nyní provádějí testy a zjišťují, zda by smrtícím virem nemohly být nakaženy další osoby.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala dnes všechny země ve světě, aby sledovaly výskyt případů tohoto a jemu podobných onemocnění na svém území. Odborníci se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie. Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má totiž virus „pandemický potenciál“.

Share Button