ÚOOÚ: Evidence uživatelů léků s pseudoefedrinem je nezákonná

Evidence lidí užívajících léky s pseudoefedrinem, kterou vede Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), je podle ochránců soukromí nezákonná, stejně jako centrální databáze, kterou SÚKL tvoří z papírových receptů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) rozhodl, že z databáze musejí být okamžitě smazány osobní údaje. Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK potvrdil, že se tak již v noci na dnešek stalo. Pacienti nyní dostanou tyto léky bez receptu a lékárník si napíše jejich osobní data do databáze lékárny, dál je ale už hlásit nebude.

„SÚKL rozhodnutí ÚOOÚ plně respektuje,“ zdůraznil Beneš. Na likvidaci dat dohlížela podle něj komise a prověří ji nezávislý audit, který začne hned v pondělí.

Podle ředitele ÚOOÚ Igora Němce se úřad ještě nesetkal s větší databází citlivých údajů o občanech, která byla vedena v rozporu se zákonem. Do databáze docházelo denně na 200.000 receptů.

„Pokud se sbírá takhle velká databáze osobních údajů a citlivých údajů, to znamená, že zde existuje silný nástroj, jak zjistit, kdo jaké má choroby, kdo jaké bere léky, což je zneužitelné poměrně hodně,“ řekl dnes novinářům Němec. Zájem o tato data by podle něj mohly mít například farmaceutické firmy. Zdůraznil ale, že ÚOOÚ nemá informace o tom, že by ke zneužití databáze došlo. Rovněž potvrdil, že žádná data o pacientech z databází SÚKL neunikla.

Zdravotní pojišťovny podle Beneše disponují mnohem větším objemem citlivých údajů než jeho ústav. „Odborníci vědí, že každý měsíc do zdravotních pojišťoven odchází (z lékáren) mnohem větší rozsah dat a pojišťovny disponují letitými záznamy o výdejích léků a předepsaných lécích,“ konstatoval; rozpor by podle něj mělo vyřešit zpřesnění zákona o léčivech.

Rozhodnutí ÚOOÚ se týká jen papírových receptů, činnost centrálního úložiště úřad nezpochybnil, to funguje v mezích daných zákonem. Výrok ochránců soukromí se netýká ani elektronických receptů, SÚKL je může dál ukládat, zatím však nefungují.

Ode dneška může lékárník dát na jeden výdej léky s obsahem do 900 miligramů pseudoefedrinu, odpovídá to 30 tabletám či sáčkům některého ze šesti přípravků, což jsou Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus.

Omezení, které dneškem padlo, mělo zabránit zneužití léků k výrobě pervitinu. Pacient předkládal průkaz a lékárník v centrálním úložišti zkontroloval, zda už lék kupoval. Během 30 dnů mohl nakoupit až 1800 miligramů pseudoefedrinu, to stačilo dospělému na léčbu až dvou onemocnění v jednom měsíci. Narkomanům nyní nic nebrání v tom, aby v jednom dni nakoupili velké množství léků v několika lékárnách.

Podnět k prošetření dala Česká lékárnická komora, která již dříve vyzvala lékárníky, aby se k centrálnímu úložišti nepřipojovali a osobní data pacientů úřadu neposkytovali. Prezident komory Stanislav Havlíček rozhodnutí ÚOOÚ uvítal. Komora ještě dnes zpracuje a co nejdříve rozešle členům doporučení, jak v nastalé situaci postupovat, řekl ČTK. Jde o komunikaci s centrálním úložištěm a rozsah odesílaných dat.

V tuto chvíli je připojeno k centrálnímu úložišti 1500 z 2600 lékáren a výdejen. Dosud mohli lidé dostat lék s pseudoefedrinem jen v připojených lékárnách, ode dneška ho dostanou všude.

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel je rozhodnutím ÚOOÚ zklamán, a považuje je dokonce za skandální. Úřad loni v prosinci na dotaz grémia totiž vyhlásil, že činnost centrálního úložiště a sběr dat jsou v pořádku. „Považuji dnešní rozhodnutí za naprosto bezprecedentní až skandální. Ode dneška stačí, aby narkoman obešel pár lékáren ve městě, a má dost materiálu na zpracování drog. Je to špatné rozhodnutí pro české pacienty,“ řekl Hampel ČTK.

Podle dřívějších úvah zákonodárců by SÚKL měl převést výdej léků na recept, pokud se kontrola prostřednictvím centrálního úložiště neosvědčí.

Beneš uvedl, že kontrola ochránců dat neshledala nic, co by mohlo způsobit zastavení provozu centrálního úložiště. „Problém není postaven tak, že SÚKL něco dělal nezákonně, protože chtěl. SÚKL činil podle zákona, ale ÚOOÚ naznal, že zákon není napsán zcela jasně. Naším prostřednictvím se úřad strefuje do zákonodárců,“ řekl.

Ověřování množství nakoupených léků v centrálním úložišti mělo zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Do května, než ověřování začalo, šlo až 80 procent balení na výrobu drogy, obchod s pervitinem se odhaduje na 1,5 miliardy korun ročně.

Podle Beneše bude SÚKL situaci nadále monitorovat, a pokud by zhruba do šesti až devíti měsíců zjistil výrazný nárůst spotřeby léků s pseudoefedrinem, přistoupí ke změně registračního rozhodnutí. Všechny léky s pseudoefedrinem by pak byly jen na recept.

Share Button