Únik moči nebo poruchy erekce dokáže řešit neurorehabilitace

Ochabnutí svalů pánevního dna způsobuje mimovolný únik moči, brání ženám v dosažení orgasmu a u mužů zhoršuje erekci. Podle Jiřího Stratila ze specializované poradny pomáhá procvičování svalů pánevního dna. Je jich 28, a vědomě dokáže člověk ovládat jen dva svěrače. Klasická rehabilitace posílí nanejvýš osm svalů. Neurorehabilitace posílí všechny, řekl dnes novinářům Stratil.

„Ochabnutí svalů pánevního dna je závažný problém, o kterém se málo mluví. Přitom kvůli němu každá třetí žena a každý šestý muž ve věku nad 45 let trpí alespoň občas únikem moči a je příčinou 40 procent poruch erekce u mužů,“ uvedl.

U žen často souvisí ochabnutí svalů pánevního dna s porody a hormonálními změnami v době přechodu. Obecně zhoršuje stav svalů pánevního dna i řada dlouhotrvajících nemocí a celkové oslabení svalstva těla. Pokud nepomůže klasické cvičení, případně rehabilitace za pomoci elektrod, které se vkládají do análního a poševního otvoru a elektrickými pulsy posilují svaly, bývá nutná operace.

Ta je podle Stratila ale až posledním řešením. Kdo začne problém řešit včas, může se operaci zcela vyhnout. Neurorehabilitace svalů pánevního dna se užívá v 19 zemích světa. Je k tomu potřebný speciální přístroj. V Česku ho jako první začala používat Baťova nemocnice Zlín, má už 400 pacientů a 75 procentní úspěšnost. Od tohoto týdne má přístroj také jedno z pražských center laserové estetiky.

„Metoda se nazývá repetitivní pulsní magnetická stimulace. Pacient sedí na křesle. Přístroj vyšle impuls do mozku a ten dá povel ke stažení svalů, které jsou deset až 15 centimetrů hluboko a nejsou jinak dostupné,“ popsal postup Stratil.

Stratil zdůraznil, že na rozdíl od metod, kdy se vkládají do tělních dutin elektrody, které vysílají impuls do svalu, nový přístroj vysílá impuls přímo do mozku. Tělo ho tím pádem považuje za vlastní a nebrání se mu, jako se to stávalo u dosavadních metod. Mozek také sám reguluje, jak silný impuls tělu vyšle, což u klasických elektrod nešlo.

Novou metodu lze podle Stratila využít pro všechny lidi – od kojenců po seniory. Není vhodná jen pro lidi s kardiostimulátorem a k léčbě nejsou přijímány ženy ve vysokém stupni těhotenství. Zdravotní pojišťovny tuto léčbu neplatí, jedno sezení vyjde na 600 korun, člověk jich potřebuje zhruba deset. Léčbu je vhodné doplnit sportem, jako je běh, chůze, jízda na kole či plavání, aby zpevněné svaly zůstávaly dál v dobré kondici.

Share Button

1 Komentár(ov)

  1. Patrik | Úno 29, 2012 | Reply

    Dobrý den,
    dá se zbavit problémů spojených s nedostavením se erekce pomocí přípravků jako je teno?

    http://www.erectan.cz/produkty/erectan-400-mg-tobolky-pro-podporu-erekce.htm