U každého třetího Evropana se objeví za života rakovina

V Evropě se přibližně u každého třetího člověka během života objeví nějaká forma rakoviny. Každý rok je pak v Evropě diagnostikováno kolem 3,2 milionu lidí s touto často velmi zákeřnou chorobou. Uvádí se to v dnešním prohlášení Evropské komise. Také v Česku každý třetí člověk rakovinou onemocní a každý čtvrtý na ni zemře.

Ročně je zhoubná nemoc odhalena u 67.000 Čechů a Češek a 28.000 zahubí. Čeští onkologové se starají celkem o 380.000 nemocných.

Výkonný orgán bloku informuje v prohlášení o vzniku Evropského partnerství pro akci proti rakovině (European Partnership for Action against Cancer). Cílem iniciativy je zaměřit se na aktivity v rámci boje proti této chorobě, které mohou být na úrovni Evropské unie dělány lépe a efektivněji než odděleně v jednotlivých státech.

Jde v podstatě o to vytvořit fórum, v němž by si nejrůznější organizace, úřady či skupiny zaměřující se na výzkum rakoviny či boj s ní mohly vyměňovat informace a hledaly další možnosti, jak proti tomuto onemocnění postupovat. Celý projekt bude oficiálně spuštěn na podzim.

EK uvedla, že jedné třetině druhů rakoviny je možné předcházet. Je proto třeba co možná nejvíce posílit prevenci. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě, píše se také v prohlášení.

Share Button