Tropické podnebí lidem nedělá dobře, klíšťata prospívají

Tropický začátek letošního léta způsobuje obtíže mnoha lidem se zdravotními problémy. Léto přitom není tropické výši teplot, které by překonávaly třicetistupňovou hranici, ale spíše vlhkostí vzduchu. Ta nedělá dobře astmatikům, v mírném pásmu na ni ale není zvyklá většina lidí, které bolí hlava, nemohou se soustředit a více se potí. Vlhko zato prospívá třeba klíšťatům, odborníci na nadcházející víkend předpokládají jejich vysokou aktivitu.

Předpověď aktivity klíšťat vydává vždy před víkendem na své internetové stránce Český hydrometeorologický ústav. Pro nadcházející dny platí čtvrtý stupeň z pěti, odborníci při něm doporučují použití repelentu, nesedat a nelehat si v lesích, nevstupovat do křovin zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno by si lidé měli prohlédnout těla, případně odstranit klíšťata.

Zejména v místech se stojatou vodou, která zůstala po záplavách, by se také mohli množit komáři. Ministerstvo zdravotnictví proto zadalo Státnímu zdravotnímu ústavu zpracování studie k likvidaci komárů v zasažených lokalitách. Teplé a vlhké počasí má pokračovat nejméně do poloviny příštího týdne, a proto by na sebe měli více dbát ti, kdo trpí nějakou chronickou nemocí.

Meteorologové také dnes prodloužili výstrahu týkající se bouřek, které se dnes objeví pravděpodobně na většině území, v sobotu hlavně v Čechách a v neděli pak na Moravě a ve Slezsku. Silné bouřky mohou být zase doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami, a proto se mohou znovu krátkodobě, ale prudce rozvodnit řeky.

Vlhký vzduch a počasí s bouřkami v Česku panuje již dva týdny. Přívaly dešťů způsobily lokální povodně, které začaly v Moravskoslezském kraji a rozšířily se do dalších šesti regionů. Škody v souvislosti s povodněmi se předběžně odhadují na 5,5 miliardy korun.

Typické pro současné záplavy je, že vznikají lokálně při průtržích mračen pravidelně každý den ve večerních a nočních hodinách. Spadne přitom v krátkém čase velké množství vody, kterou nezachytí půda. Ve čtvrtek naměřili největší srážkové úhrny na stanicích Nedrahovice na Příbramsku (75 milimetrů), Radvanice (72 milimetrů) a Pomezní boudy (60 milimetrů) na Trutnovsku. Vyšší úhrny byly podle radarových odrazů zaznamenány mimo měřicí stanice, a to v rozmezí 50 až 100 milimetrů. Tropických 30 stupňů Celsia ve čtvrtek překonali zejména na jihovýchodě Moravy, například v Brně-Žabovřeskách bylo 31,9 stupně Celsia.

Share Button