Téměř každý třetí člověk trpí nespavostí

Téměř každého třetího člověka postihuje některá forma nespavosti. Novinářům to dnes řekl přednosta Psychiatrické kliniky v Olomouci Ján Praško. Každý desátý člověk podle lékařů trpí nespavostí závažnou. Problém lidé často řeší léky, ale ty vedou podle Praška k závislosti a z dlouhodobého hlediska problém neřeší. Chronická nespavost vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, častějším úrazům a poklesu pracovní výkonnosti.

Za špatný spánek může nepravidelný denní režim, dlouhodobý stres a napětí, poslední dobou také obavy z dopadů současné krize. „Vzrůstá pracovní tempo a stres, které lidi mají, takže jsou více napjatí, víc večer řeší, co přes den zvládli a nezvládli,“ řekl Praško. Pokud nespí, odvedou podle něj lidé pozornost od původního problému a začnou se trápit nespavostí druhotně.

Jako nespavost se hodnotí ztížené usínání a časté nebo brzké buzení. Normální doba usínání je dvacet minut. Chronická nespavost se nejčastěji léčí hypnotiky. Za léky na spaní se měsíčně v ČR utratí 20 milionů korun, řekla Lucie Závěšická ze Spánkové laboratoře Psychiatrického centra Praha. Za léky proti úzkosti Češi podle ní měsíčně utratí 12 milionů korun. Hypnotika však nejsou řešením, podle studií je velmi úspěšná psychoterapie, uvedla.

Důležité je podle Praška uspořádat jinak životní styl, dodržovat pravidelný denní rytmus, respektovat vnitřní hodiny. Vnitřní rytmy organismu upravuje neurohormon melatonin, což je látka tělu vlastní. Nejvyšší hladina melatoninu je v pubertě, s věkem klesá. Právě proto starší lidé potřebují dělat věci pravidelně, aby rytmus těla lépe seřídili, vysvětlil lékař.

Dlouhodobá nespavost podle lékařů způsobuje vyčerpání a zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří mají potíže s nespavostí delší než měsíc, by proto měli navštívit odborníka, který jim pomůže obnovit přirozený spánkový rytmus.

Share Button