SZPI zakázala prodej žvýkaček na podporu sexuální potence

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej tisíců balení doplňků stravy a žvýkaček, které obsahují nepovolené látky na podporu potence. Látky tadalafil a sildenafil jsou farmakologicky účinné látky, které však mohou být obsaženy pouze v registrovaných lécích vydávaných na předpis lékaře, řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Všechny výrobky pocházejí v Číny a měly být vyvezeny do západní Evropy.

Inspektoři nejprve u dovozce Redmedia Enterprise, s.r.o. odhalila doplněk stravy na podporu sexuální potence ve formě tablet, který obsahoval zakázané látky tadalafil a sildenafil. „U stejného dovozce však byly odebrány také dva vzorky poněkud kuriózních žvýkaček s příchutěmi, vyráběných zvlášť pro ženy a pro muže. Žvýkačky na obale kromě osvěžení ústní dutiny slibovaly také povzbuzení činnosti ledvin a podporu sexuální potence. Varianta pro ženy lákala i na zvětšení poprsí a úpravu menstruace,“ řekla Šmídtová. I v těchto dvou potravinách prokázaly laboratorní analýzy prokázaly obsah obou látek, které jsou u volně prodejného zboží nepřípustné.

Doplněk stravy a žvýkačky chtěl distributor vyvézt do Švýcarska, Rakouska, Francie a Německa. Ještě před kontrolou SZPI část zásilky prodal do Velké Británie. Nyní bude muset celkem 700 balení žvýkaček po dvaceti dražé a 8000 tablet doplňku stravy zlikvidovat.

Share Button