SZPI zakázala prodej čínského doplňku stravy na zlepšení potence

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej přípravku Sagirra, který podporuje erekci. Výrobek obsahuje nebezpečnou látku nor-acetildenafil, která není dostatečně prozkoumána a zatím se nepoužívá ani při výrobě léků. Z Číny dovezla společnost Zdravý životní styl z Uherského Hradiště celkem 20.000 tablet, část byla dále distribuována na Slovensko, řekla ČTK mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Sagirra se prodávala převážně přes internet v plastových lahvičkách po čtyřech tabletách. Šarže, u které laboratorní vzorky prokázaly výskyt nebezpečné látky, má datum použitelnosti do září 2011.

„Nor-acetildenafil je látka s podobnou strukturou a účinky jako sildenafil, oproti sildenafilu však stále není dostatečně prozkoumána. Její přítomnost ve volně prodejných doplňcích stravy je nepřípustná,“ řekla Šmídtová. Inspekce zakázala další prodej výrobku a dovozci nařídila jeho okamžité stažení z obchodní sítě.

Letos jde už o třetí případ čínského doplňku stravy na podporu erekce, u něhož SZPI zjistila zakázané látky s vedlejšími zdravotními účinky. Inspekce zakázala také prodej čínských žvýkaček, které kromě zlepšení potence slibovaly i zvětšení poprsí či povzbuzení činnosti ledvin.

Share Button