SZPI zakázala doplněk stravy; měl méně Q10, než tvrdil obal

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu německý doplněk stravy Kapsle pro vitální pleť, který obsahuje menší než uváděné množství koenzymu Q10. Prodejce, kterým je síť dm drogerií, se rozhodl celou šarži o počtu téměř 600 balení zlikvidovat. Inspekce zkontrolovala v obchodech a u dovozců 30 výrobků s koenzymem Q10, ke klamání spotřebitele narazila jen v jednom případě.

„Laboratoře zjišťovaly skutečný obsah koenzymu Q10 a tento údaj porovnávaly s obsahem, který výrobce deklaroval na obale. Výrobek s názvem Kapsle pro vitální pleť spotřebitelům sliboval pět miligramů koenzymu Q10 v jedné kapsli, ve skutečnosti však kapsle obsahovala pouze 0,65 miligramu této látky,“ řekla Šmídtová.

SZPI kontroluje doplňky stravy pravidelně. Letos odhalila již 52 nevyhovujících výrobků, loni jich bylo za celý rok 103. Nejčastějším nedostatkem bývá špatné označení výrobku, například chybějící informace o dávkování či datum minimální trvanlivosti.

„Inspekce rovněž zakazuje výrobky, na jejichž obale je uvedeno tvrzení, které přisuzuje doplňku léčebné či preventivní účinky. Doplňky stravy nejsou léky, proto na nich taková tvrzení být nesmí,“ dodala Šmídtová.

Ve výjimečných případech odhalí inspekce v doplňcích stravy také zdraví nebezpečné látky. Naposledy tento týden zakázala prodej čínského přípravku Sagirre na podporu potence. Zakázané látky s vedlejšími zdravotními účinky nalezla SZPI v podobných doplňcích stravy z Číny už třikrát.

Share Button