Svatba s mladší ženou znamená podle vědců pro muže delší život

Pokud se muž ožení s mladší ženou, má větší šanci dožít se vyššího věku. Podle internetových stránek listu Daily Telegraph to zjistili vědci z německého Institutu Maxe Plancka. Když si například muž vezme o 15 až 17 let mladší partnerku, o 20 procent se tím sníží šance, že zemře předčasně. Pro ženy to však neplatí a čím větší je věkový rozdíl mezi manželi, tím kratší život ženě hrozí, tvrdí výzkumníci.

Pojme-li muž za manželku ženu o sedm až devět let mladší, sníží tím údajně riziko své předčasné smrti o 11 procent. Naopak, pokud se ožení se starší partnerkou, zvyšuje tím podle německých vědců pravděpodobnost, že se nedožije vysokého věku.

U žen, které si přivedou k oltáři muže staršího nebo mladšího o sedm až devět let, je podle expertů o 20 procent vyšší riziko, že zemřou předčasně. Tato hrozba ze zvyšuje na 30 procent u výběru mužského protějšku staršího o 15 až 17 let, píše deník.

Pracovníci institutu svůj výzkum opírají o údaje o úmrtnosti v celé dánské populaci v letech 1990 až 2005. Čísla týkající se mužů podle nich mohou být důsledkem přirozeného výběru, podle něhož jen ti nejzdravější a nejúspěšnější starší muži jsou schopní zaujmout mladší partnerky. „Jiná teorie tvrdí, že mladší ženy budou lépe pečovat o muže, a proto on bude žít déle,“ uvedl mluvčí institutu Sven Drefahl.

V Evropě se muži žení s partnerkami v průměru o tři roky mladšími, než jsou oni sami.

Share Button