SÚKL: Středočeské lékárny bez poplatků nepochybily v marži

Pět středočeských lékáren v majetku kraje, které už druhý měsíc nevybírají od pacientů regulační poplatky, neporušilo podle Státního ústavu pro kontrolu (SÚKL) zákon o léčivech. O výsledcích kontroly informovala dnes ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Výrazný nárůst počtu pacientů, kteří dávají přednost lékárnám bez poplatků, ale podle kontroly přispěl k tomu, že lékárníci mají méně času na rady pacientům.

SÚKL reagoval na podnět, že některé lékárny kvůli nevybírání regulačních poplatků zvýšily marži. SÚKL prověřoval, zda středočeské lékárny nejvyšší povolenou marži nepřekračují. V tom pochybení neshledal.

„Při kontrole lékáren v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami se ze strany lékáren neprokázalo pochybení. Z důvodu stoprocentního nárůstu agendy se však zkracuje doba výdeje, to má za následek snížení množství poskytovaných informací jednotlivým pacientům,“ uvedla mluvčí.

Kontroloři prověřovali rovněž platnost registrace lékárny, výdej léčiv, poskytování informací pacientům, vedení dokumentace, dodržování podmínek uchovávání léčiv, kusovou kontrolu léčiv či dodržování zásad přípravy léčiv. Loni provedl SÚKL 978 kontrol, z toho 157 cenových, ani tehdy žádné pochybení při stanovení obchodní přirážky nezjistil.

Pokud by lékárna některou z těchto zákonných povinnosti nedodržela, hrozí jí podle zákona o léčivech pokuta až jeden milion korun.

Za pacienty, kteří si přijdou pro lék do středočeské lékárny, zaplatí regulační poplatek kraj. Od února se přidaly ostatní kraje s
výjimkou Prahy. Česká lékárnická komora ani Grémium majitelů lékáren s tím nesouhlasí. Připravily formuláře, na nichž pacienti žádají kraj o proplacení poplatku. Ve veřejných lékárnách tak pacienti většinou musejí poplatek uhradit, ale mohou ho chtít od kraje zpět.

Některé lékárny pod tlakem konkurence od vybírání regulačních poplatků upouštějí. Řetězec dr.Max například peníze vybere, ale zároveň poskytne pacientovi na slevovou kartu bonus.

Share Button