SÚKL pozastavil lékové záznamy, chce prý uklidnit pacienty

Po necelých čtyřech dnech fungování ve čtvrtek pozastavil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) provoz elektronických lékových záznamů. Zjistila do ČTK. Ústav tvoří lékové záznamy z hlášení lékáren o výdejích léků do centrálního úložiště. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) tam ale shromažďuje ústav citlivá data o zdraví pacientů nezákonně. Nemá k tomu jejich výslovný souhlas. Z dat se dá odvodit, jakými chorobami člověk trpí. Do konce srpna má ústav čas na odvolání proti rozhodnutí ochránců dat.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková ČTK řekla, že pozastavením zkušebního provozu chtějí uklidnit pacienty. Prý je vylekaly zprávy v médiích o ohrožení jejich osobních údajů. Do souvislosti s výrokem o neoprávněném sběru dat Petláková krok SÚKL nedává, provoz je pozastaven do odvolání.

„Pacienti se po zprávách v médiích opakovaně obraceli na informační oddělení SÚKL o vysvětlení situace. A to i přes vydanou tiskovou zprávu a ubezpečení o trvalém zajištění maximální bezpečnosti uložených dat,“ řekla. SÚKL je nadále přesvědčen, že se porušení zákona nedopustil.

Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka byly všechny údaje dosud poskytnuté o pacientech do centrálního úložiště shromážděny v rozporu se zákonem. Komora dala ÚOOÚ podnět k prošetření. Jeho verdikt proto uvítala.

Také testovací provoz lékových záznamů Havlíček zpochybnil. Pacient si najde na webu všechny léky, které mu předepsal lékař, kolik za ně zaplatila pojišťovna a kolik doplatil. „Pravděpodobně také je tento provoz spojen s řekněme nezákonným sběrem údajů. Budeme velmi rádi, když SÚKL v co nejbližší době zveřejní, jakým způsobem zlikviduje data, která takto získal,“ řekl ČTK Havlíček.

Petláková uvedla, že všem registrovaným zájemcům, kterých bylo za čtyři dny provozu 55, a také pacientským organizacím rozeslal ústav informaci o pozastavení provozu. Zájem o projekt byl mezi pacienty podle ní velký.

Prezident České asociace pro revmatické choroby Karel Vedral potvrdil, že projekt pacienty zaujal. „Jsme přesvědčeni, že činnost SÚKL je pro naše pacienty prospěšná, a také jsme od nezaznamenali žádné námitky nebo obavy spojené s činností SÚKL,“ prohlásil.

Petláková dodala, že snahou ústavu je obnovení provozu v co nejkratší lhůtě. „Aby pacienti mohli spolurozhodovat o své léčbě, musejí k tomu mít dostatek informací,“ shrnula.

Share Button