Středočeský kraj zavede v lékárnách třicetikorunové slevy

Vyhne se tak rozhodnutí soudu, které mu zakazuje hradit formou daru regulační poplatky za pacienty. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že se na tom dnes domluvil s řediteli krajských nemocnic. Tento postup musejí ještě ve středu schválit krajští radní. Ministerstvo zdravotnictví a soukromí lékárníci postup kraje kritizují.

Slevové kupony by se měly začít vydávat do 14 dnů, do té doby budou muset pacienti v krajských lékárnách poplatky platit. Slevu nebude poskytovat Středočeský kraj, ale jednotlivé lékárny, respektive nemocnice. Ty jsou ovšem zřizovány a dotovány hejtmanstvím.

Kraj k tomuto postupu přimělo předběžné opatření Městského soudu v Praze, které zakazuje hrazení poplatků formou daru v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Podle názoru hejtmanství se ale zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny. Podnět soudu daly sesterské firmy společnosti Česká lékárna, která v ČR provozuje síť Dr.Max. Ředitel obchodu a marketingu České lékárny Luboš Korbelář po dnešku nevylučuje podání nové žaloby. „Usilujeme o to, aby podmínky na trhu byly rovné pro všechny,“ řekl ČTK.

Rath přitom slevový systém převzal právě od žalující strany – síť lékáren Dr. Max totiž také poskytuje slevové kupony. „Dokonce jsme na té poradě měli i jejich materiál, ze kterého jsme inspiraci do značné míry čerpali,“ uvedl Rath k dnešnímu jednání s řediteli nemocnic. „Každý člověk, který bude mít bezplatný lék nebo lék, kde doplatek je nižší než 30 korun, by jako klient lékárny měl obdržet bonus, tedy slevu ve výši 30 korun. Bude samozřejmě záležet na pacientovi, jestli slevu přijme, nebo nepřijme,“ uvedl hejtman. „Předběžně se zdá, že do režimu slevových kuponů by mohly spadnout zhruba dvě třetiny léků,“ dodal.

Podle ministerstva zdravotnictví jde o kroky směřující k obcházení zákona o zdravotním pojištění, které jsou bezprecedentním útokem na právní stát a pořádek. „Jsou také nekalou soutěží vůči zdravotnickým zařízením, která dodržují zákon,“ uvedl mluvčí Vlastimil Sršeň. Ministerstvo podle něj považuje za skandální a s veřejnou funkcí neslučitelné, aby se protizákonného jednání dopouštěl veřejný činitel a aby tak činil z veřejných prostředků daňových poplatníků svěřených kraji.

Za obcházení zákona a nerespektování usnesení soudu tento způsob označil také předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Podle něj bude mít situace ve středních Čechách nakonec stejné vyústění jako v Opavě, kde soud lékárně krajské nemocnice nařídil, aby přestala s kompenzováním regulačních poplatků.

Slevové kupony by si měla každá krajská nemocnice tisknout sama. Veškeré náklady nemocnic na zavedení slev by měl uhradit kraj, kterému zbudou peníze uvolněné na poskytování darů. „O jak velkou částku půjde, v tuto chvíli netušíme, ředitelé by nám měli do poloviny týdne sdělit své odhady,“ uvedl Rath. Podle ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové se do budoucna uvažuje také o vydávání věrnostních karet. Pacienti by je mohli využívat i při nákupu léků, které jsou volně prodejné. Tuto praxi by lékárny mohly zavést zhruba na podzim.

Vydávání daru v lékárnách mělo být podle Ratha zastaveno dnes v poledne. „Ve 13:00 jsme začali poplatky v naší lékárně vybírat,“ řekla ČTK mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. Do poledních hodin nebyly vybírány poplatky ani v ostatních krajských lékárnách. „Zatím ta situace není moc medializovaná, takže nejsou vidět žádné změny,“ řekl novinářům ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa.

„Chodím do nemocniční lékárny vždy, když sem jdu na vyšetření. Na lécích jsem tak ušetřila 90 korun, dnes už jsem za ně ale poplatek musela dát. Přišla jsem až odpoledne, poplatek se platí od 12:00,“ řekla ČTK v lékárně kolínské nemocnice starší žena. To, že musí poplatek uhradit, jí prý bylo zřejmé hned, když do lékárny přišla. Od přepážky totiž zmizela cedule, která upozorňovala toho, kdo chce 30 korun za položku na receptu dát, ať to hlásí předem.

Kraj také v lékárnách vyvěsí cedule informující pacienty o tom, že kvůli rozhodnutí soudkyně pražského městského soudu Moniky Vackové hejtmanství musí přestat s hrazením poplatků za pacienty. Proti předchozím zprávám už na nich ale nebude telefonní kontakt na soudkyni, respektive na telefonní ústřednu městského soudu.

„Přiznám se, že už ani netuším, proč tam to číslo není. Prostě ta cedule byla vytištěna v této podobě. Číslo na městský soud si může každý najít na internetu,“ uvedl Rath. Podle něj se telefonní kontakt na ceduli už nevešel, jiné než technické důvody za tím prý není třeba hledat.

Záměr zveřejnit číslo soudkyně s výzvou, ať se lidé s případnými dotazy obracejí na Vackovou, vyvolal ostrou kritiku soudců. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník ho označil za populistický, eticky nepřijatelný a nezákonný útok, který „lze považovat za protiústavní snahu o ohrožení nestrannosti soudu a o zatahování politických her do soudních sporů“. Politická strana Liberálové.cz v reakci na záměr kraje na svých webových stránkách zveřejnila Rathovo telefonní číslo. Hejtmanův mobil je od té doby zahlcený textovými zprávami a Rath kvůli neustálému vyzvánění prakticky nepřijímá hovory.

Share Button