Středočeské krajské lékárny posílí kvůli náporu pacientů provoz

Lékárny v pěti nemocnicích zřizovaných Středočeským krajem posílí provoz, zaměstnají další lékárníky i pomocný personál a v případě potřeby vybudují nová výdejní místa. Budou tak reagovat tak na obrovský zájem, který nastal poté, co v nich od ledna začal kraj za pacienty hradit regulační poplatky. Na mimořádných opatřeních se v pátek dohodli ředitelé nemocnic s hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD).

„Čekali jsme zvýšený zájem, ale že to bude takto, v mnohonásobcích, to nás trochu překvapilo,“ řekl dnes Rath ČTK. Na druhou stranu to v něm posílilo přesvědčení, že poplatky lidem vadí, protože kdyby jim nevadily, tak by v krajských lékárnách nestáli dlouhé fronty. Rath proto vyzval novou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou (ODS), aby začala jednat s opozičními poslanci o celoplošném zrušení poplatků.

Prodej lékáren ve středočeských krajských nemocnicích vzrostl podle Ratha od začátku roku o stovky procent. Tvoří se v nich neustále dlouhé fronty. „Lékárny proto nasadily všechny zaměstnance, dokonce zrušily dovolené, aby nápor zvládly,“ řekl hejtman.

Ředitelé nemocnic se s hejtmanem dohodli na tom, že posílí provoz lékáren. Zaměstnají v nich více pomocných pracovníků, kteří budou například vybalovat materiály a odlehčí tak práci lékárenským laborantům. Lékárníkům a lékárenským laborantům vedení nemocnic přislíbilo vyšší odměny.

V některých provozovnách se navíc plánují stavební úpravy, aby bylo více výdejních míst. „Pokud to bude stát v řádech desítek nebo stovek tisíc korun, nemocnice na to mají. Pokud by to bylo v řádu milionů korun, krajský úřad by jim pomohl,“ dodal Rath. Stavební úpravy podle něj nebudou zbytečné ani v případě, že by poplatky ve zdravotnictví byly nakonec plošně zrušeny. Záměrem kraje totiž je, aby doplatky za léky v nemocnicích, které zřizuje, byly co nejnižší. „Takže bychom rádi zájem pacientů, i když ne tak enormní, udrželi,“ zdůvodnil Rath.

Ve středočeských krajských nemocnicích v Mladé Boleslavi, Kladně, Příbrami, Benešově a Kolíně neplatí pacienti regulační poplatky od 1. ledna. Kraj hradí poplatky formou daru. Další kraje se přidají v únoru.

Rozhodnutí Středočeského kraje proplácet za pacienty regulační poplatky v lékárnách se ale nelíbí České lékárnické komoře. Ve čtvrtek dala podnět všem zdravotním pojišťovnám, aby se tím zabývaly. Rath trvá na tom, že hrazení poplatků krajem je plně v souladu s platným zákonem. Podle právníků komory je ale v rozporu s legislativou to, že kraj hodlá hradit poplatky za pacienty z krajských peněz. Komora to proto považuje za nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže.

Kvůli nevybírání poplatků podaly už dříve stížnost antimonopolnímu úřadu Česká lékařská komora či největší lékárnický řetězec Dr.Max. Grémium majitelů lékáren se hodlá obrátit se stížností na Evropskou komisi.

Share Button