Šťastné manželství je podle vědců lékem na nespavost

Příslušnice něžného pohlaví by prý měly zapomenout na počítání oveček, zahodit prášky na spaní a nenutit se do pití vlažného mléka. Účinným lékem pro ženy, které špatně spí, je šťastné manželství. Tvrdí to alespoň vědci z Pittsburské univerzity. Ženy, které jsou šťastné se svým manželem nebo partnerem, mají podle nich menší problémy se spaním než ty svobodné a nezadané.

Finanční potíže, popíjení alkoholu a nápojů obsahujících kofein či frekvence pohlavního styku nemají podle badatelů na každonoční hluboký osmihodinový spánek prakticky žádný vliv.

„Zjistili jsme, že šťastně vdané ženy mají ve srovnání s těmi hůře provdanými méně spánkových problémů, včetně obtížného usínání, nočního či časného ranního probouzení a neklidného spaní,“ konstatovala šéfka výzkumného týmu, profesorka psychiatrie Wendy Troxelová. Výsledky badatelské studie, vypracované pod jejím vedením, byly zveřejněny v odborném časopise Behavioral Sleep Medicine.

Ženy obvykle trpí problémy se spaním víc než muži, ale většina výzkumů se zaměřuje na to, jaký dopad mají takové potíže příslušníků silného pohlaví jako chrápání a spánková apnoe na jejich ženy.

Share Button