Srdeční selhání je novodobá epidemii, v ČR trápí až 400.000 lidí

Za novodobou epidemii označují lékaři srdeční selhání. V Česku jím trpí až 400.000 lidí, ročně je odhaleno asi 40.000 nových případů. Nemocných stále přibývá. Pětina vážných pacientů umře do měsíce, polovina do čtyř let. Vedoucí lékařka specializované ambulance Nemocnice Na Homolce Marcela Schejbalová ČTK řekla, že srdeční selhání se vyléčit nedá, moderní léčba ale život zkvalitní a prodlouží.

„Zatímco dříve lidé s infarktem myokardu umírali, se zavedením moderních léčebných metod se dostáváme do situace, že přežijí. Jejich srdeční sval je ale poškozen, takže se i přes léčbu dostávají do stadia srdečního selhání,“ vysvětlila.

Příčinou srdečního selhání může být vedle infarktu také vysoký tlak nebo revmatická horečka. V poslední době se podle Schejbalové objevují mladí podnikatelé kolem 45 let, kteří trpí srdečním selháním po přechozené chřipce nebo angíně. Častěji tato obtíž postihuje také pijáky piva, narkomany a pacienty po chemoterapii.

Všichni tito lidé potřebují podle Schejbalové pravidelné sledování. Proto vznikla v nemocnici v roce 2002 jako první v Česku ambulance, která poskytuje komplexní péči. S lékaři zde pracují i sestry specialistky, v tom je péče i dnes ojedinělá. Ambulance přijímá nemocné z celé republiky.

„Vytrénovali jsme sestry v problematice srdečního selhání, takže jsou schopny probrat s pacienty jejich potíže i psychologické problémy a upravit jim dávku léků. Samy pacientům volají, jsou to pomocnice k ruce lékaře, spoustu věcí vyřeší telefonicky, takže nemocní nemusejí hned s každou obtíží chodit k lékaři,“ popsala Schejbalová.

Podobné ambulance fungují už léta v severských zemích, hlavně ve Švédsku a Nizozemsku. Z jejich praxe i řady studií podle Schejbalové vyplývá, že pacienti, o které se zdravotníci takto starají, mají do budoucna menší nemocnost, prodlouží se jim délka života a zkvalitní život. „Je to dáno tím, že si pacienty aktivně zveme na pravidelné kontroly, i když jsou v celkem dobrém stavu, aktivně s nimi řešíme jejich problémy a aktivně upravujeme léčbu, tím je udržujeme v kondici,“ řekla lékařka.

Pacient, který vidí aktivní přístup lékařů a sester, se začne o sebe starat, lépe spolupracuje a bere pravidelně léky. Právě u srdečního selhání může nepravidelnost v užívání léků způsobit, že se stav akutně zhorší. Nemocný musí být přijat do nemocnice, tím stoupají náklady na léčení. „Každé zhoršení srdečního selhání zhoršuje i stav srdce, proto se snažíme aktivní ambulantní péčí tomu předcházet,“ doplnila lékařka.

Pacienti ve specializované ambulanci dostávají léky a trénují zdravý životní styl. Při potížích se srdečním rytmem jim pomáhá kardiostimulátor, a pokud jejich srdce je na tom už velmi špatně, zprostředkuje jim ambulance přijetí k srdeční transplantaci.

Share Button