Soud potvrdil platnost předběžných opatření v boleslavské lékárně

Vrchní soud v Praze pravomocně potvrdil platnost předběžných opatření pražského městského soudu, která Středočeskému kraji zakázala vyplácet krajské lékárně v Mladé Boleslavi peníze za poplatky, jež nevybere od pacientů. Kraj nesmí podle soudu lékárně poskytovat účelové dary, informoval dnes server Aktuálně.cz.

Za žalobou stojí řetězec lékáren Dr. Max, který má v Mladé Boleslavi provozovnu jen několik desítek metrů od nemocniční lékárny.

Dary už oficiálně kraj nedává, místo toho ale lidé dostávají slevové kupony, které proplácí krajské nemocnice. Ty ovšem dotuje kraj. Proto městský soud tuto podporu předběžným opatřením také zakázal a vrchní soud i tento krok posvětil, napsal server.

Podle Aktuálně.cz je čerstvé rozhodnutí vrchního soudu pro lékárny důležité i kvůli dalším sporům, kde budou požadovat ušlý zisk. Podle právního zástupce žalobce Vlastislava Kusáka vrchní soud potvrdil, že kraj je na trhu s léky „soutěžitel“ a účelové dary jen ve vybraných lékárnách jsou porušováním pravidel hospodářské soutěže. „To prakticky znamená, že odvolací soud v zásadě potvrdil, že nároky soukromých lékáren jsou odůvodněné co do základu. To je zásadní z hlediska požadavku na náhradu škody,“ řekl serveru Kusák.

Jednotliví lékárníci čekají, jak v krajích dopadnou první soudní spory. Pokud soudy budou i nadále rozhodovat ve prospěch soukromých lékáren, začnou individuálně podávat žaloby na náhradu škody. Budou po krajích chtít peníze, které neutržili proto, že jejich zákazníci šli do krajské lékárny, kde nemusejí platit poplatek.

Cestu takových individuálních žalob už doporučilo i Grémium majitelů lékáren. Soudních sporů o náhradu škody mohou být podle Aktuálně.cz v republice i stovky.

Share Button