Solária podle odborníků zvyšují riziko onemocnění rakovinou

Solária zvyšují u člověka riziko onemocnění rakovinou stejně jako kouření nebo působení azbestu. Tvrdí to experti Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), podle nichž pravidelným vystavováním se UV záření před třicátým rokem života roste nebezpečí výskytu rakoviny kůže o 75 procent. Nejohroženější skupinou jsou děti a dospívající, varují v dnešním vydání časopisu Lancet Oncology.

IARC, která je poradním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), označila používání solárií za „bezpochyby karcinogenní“. Solária se tak ocitla ve stejné kategorii jako cigarety nebo azbest. Doposud byla hodnocena jako „pravděpodobně karcinogenní“.

Britská Asociace provozovatelů solárií (TSA) podle BBC ale oponuje, že přímá souvislost mezi využíváním opalovacích přístrojů a rakovinou kůže nebyla prokázána.

K podobným závěrům jako odborníci IARC v minulosti došly i jiné výzkumy, které například upozornily na spojitost mezi využíváním solárií a nárůstem počtu rakovinných nádorů oka. Britský ústav pro výzkum rakoviny již na počátku letošního roku upozornil, že rozšířené slunění se v soláriích má u Britů za následek zvýšené množství výskytu melanomů kůže, které pravděpodobně poprvé překoná hranici 10.000 případů za rok.

Počet Britů postižených rakovinou se za posledních 30 let více než zčtyřnásobil. Z 3,4 případu na 100.000 obyvatel v roce 1977 vzrostl na 14,7 v roce 2006.

V Británii kvůli tomu roste tlak na úřady, aby používání solárií regulovaly. Skotsko je již zakázalo navštěvovat osobám mladším 18 let. Stejné nařízení v současnosti posuzuje i Anglie. TSA souhlasí, aby do solárií nesměli lidé mladší 16 let, pro ohrožení sedmnácti- a osmnáctiletých podle ní ale neexistují vědecké důkazy.

„Spojitost mezi solárii a rakovinou kůže byla přesvědčivě prokázána v řadě vědeckých studií a nás těší, že IARC zařadila solária do nejrizikovější kategorie,“ komentovala výzkum kolegů Jessica Harrisová z britského ústavu pro výzkum rakoviny. „Podporuje to naše doporučení zakázat zcela solária pro kosmetické účely. Nemají žádné zdravotní přínosy a víme, že zvyšují riziko rakoviny,“ dodala.

Podle Kathy Banksové z TSA se může riziko rakoviny kůže u mladých lidí zvýšit jen v případě nadměrného umělého slunění. „Výzkumy však ukázaly, že více než 80 procent uživatelů solárií je obeznámeno s riziky spojenými s nadměrným vystavením UV záření a většina uživatelů navštěvuje solária za rok maximálně dvacetkrát,“ tvrdí druhá strana.

Share Button