Senátní výbor proti tomu, aby léky na chřipku byly na recept

Léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem by měly být v lékárnách dál ve volném prodeji. Lidé by si je ale mohli koupit jen na občanský průkaz. Lékárník by v centrálním úložišti dat zkontroloval přiměřenost nákupu. S touto změnou vrátil dnes senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku sněmovně novelu zákona o návykových látkách k novému projednání. Senátoři nesouhlasí s tím, aby léky s pseudoefedrinem byly na recept, jak to ve sněmovně v pozměňovacím návrhu prosadila poslankyně KSČM Kateřina Konečná.

S výdejem léků na průkaz počítala v původním znění novely ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní by recepty zkomplikovaly život pacientům. Naproti tomu lékárníci rozhodnutí sněmovny vítali, zamezí podle nich velkonákupům a zneužívání léků k výrobě pervitinu. Na výrobu drogy jde prý 80 procent balení prodaných v Česku. Pseudoefedrin obsahuje Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Senátor Tomáš Julínek (ODS), který jako ministr normu připravoval, na dnešním jednání výboru uvedl, že novela by se ještě měla rozšířit tak, aby v režimu léků s omezením byly také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Náměstek ministryně Martin Plíšek ocenil, že senátoři podpořili původní ministerský návrh. „Omezení při výdeji těchto léků bude spočívat v množstevním, časovém, případně věkovém limitu, to znamená, že se povede evidence o tom, v jakém množství a komu jsou léky vydávány,“ řekl ČTK.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ocenil, že léky s pseudoefedrinem budou v režimu návykových látek, což se pojí i s trestní odpovědností. Souhlasí i s tím, aby se do stejného režimu dostaly i přípravky na bolest, jako alnagon či korylan, kde také hrozí zneužití.

Výdej léků na průkaz bude možný, až se všech 2600 lékáren v Česku připojí k centrálnímu úložišti dat. Zřídil ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat.

Lékárny se měly podle původních plánů připojit k centrálnímu úložišti do konce března. Podle informací SÚKL se připojila zhruba stovka z 2600 lékáren a výdejen. Podle komory ale sotva desítka. Rozdíl v číslech pramení z toho, že SÚKL započítává jednotlivé lékárny provozované stejným řetězcem.
Komora totiž vyzvala své členy, aby k projektu zatím nepřistupovali. Podle stavovské organizace není projekt dobře připraven. Komora čeká na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů. Projekt prý ochranu narušuje.
Zástupci lékárníků, SÚKL a ministerstva se proto dohodli, že nejprve musí být přesně definovány podmínky pro předávání dat o pacientech. Pak budou mít lékárny 90 dní na připojení, dubnové datum tím tedy zřejmě padá.

Share Button