Senát odmítl návrh, aby léky na nachlazení byly jen na recept

Léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem by si lidé mohli v lékárnách nadále koupit bez receptu. Museli by ale předložit občanský průkaz kvůli kontrole přiměřenosti nákupu. Důvodem je snaha zabránit zneužití léků k výrobě drogy pervitin. Senát dnes jednomyslně schválil toto znění novely zákona o návykových látkách a vrátil text Poslanecké sněmovně k novému projednání.

Senátoři tak dnešním rozhodnutím odmítli, aby léky s pseudoefedrinem byly na recept, jak to původně v pozměňovacím návrhu ve sněmovně prosadila poslankyně KSČM Kateřina Konečná.

S výdejem léků na průkaz počítala v původním znění novely ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní by recepty zkomplikovaly život pacientům. Naproti tomu lékárníci viděli v omezení receptem možnost, jak zamezit velkonákupům a zneužívání léků k výrobě pervitinu. Na výrobu drogy jde prý 80 procent balení prodaných v Česku. Pseudoefedrin obsahuje Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ocenil dnešní rozhodnutí Senátu jako „nejlepší možné“ právě s ohledem na to, že se do režimu návykových látek dostane pseudoefedrin bez rozdílu síly v daném léku. Takto byly zatím sledovány jen léky s větším obsahem pseudoefedrinu.

Senátor Tomáš Julínek (ODS), který jako ministr normu připravoval, ČTK řekl, že novela by se ještě měla rozšířit tak, aby v režimu léků s omezením byly také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Náměstek ministryně Martin Plíšek uvítal, že senátoři podpořili původní ministerský návrh. „Omezení při výdeji těchto léků bude spočívat v množstevním, časovém, případně věkovém limitu. To znamená, že se povede evidence o tom, v jakém množství a komu jsou léky vydávány,“ řekl ČTK.

Výdej léků na průkaz bude možný, až se lékárny připojí k centrálnímu úložišti elektronických receptů. Zřídil ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat, a obrátili se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), aby navrženou úpravu prověřil. Inspektoři ÚOOÚ nyní provádějí hloubkovou kontrolu a do jejího skončení žádné informace poskytovat nebudou. SÚKL pouze zveřejnil, že se spuštěním systému počítá od května.

Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK řekl, že se zatím připojily necelé dvě stovky lékáren z 2600, další se připravují. SÚKL nyní seznamuje s centrálním úložištěm organizace lékařů. Chod systému totiž závisí i na tom, zda se připojí lékaři, kteří budou elektronické recepty psát.

V centrálním úložišti budou elektronické lékové záznamy pacientů. V Czech POINTech budou mít k dispozici údaje o lécích, které jim předepsal lékař i které si sami koupili v rámci nové kategorie výdeje. Do konce roku se připravuje bezpečné připojení z každého místa, například i z domova. O přístupový klíč mohou lidé požádat na internetové adrese www.leky.sukl.cz.

Zástupci lékárníků, SÚKL a ministerstva zdravotnictví se dohodli, že nejprve musejí být přesně definovány podmínky pro předávání dat o pacientech. Pak budou mít lékárny 90 dní na připojení.

Share Button