Sanofi: Testy vakcíny na H1N1 přinášejí dobré výsledky

Klinické zkoušky vakcíny farmaceutické firmy Sanofi Pasteur v Evropě proti takzvané prasečí chřipce přinášejí povzbudivé výsledky. Odpověď organizmu na antigen je velmi silná, uvedla společnost v tiskovém prohlášení. Francouzská odborná veřejnost a úřady zatím na toto tvrzení nereagovaly.

Podle Sanofi výsledky vyplývají z testů vakcín Panenza a Humenza na dospělých a dětech starších tří let. Sanofi Pasteur provádí testy ve Francii a ve Finsku od srpna.

Vakcíny zajistily ochranu proti viru A(H1N1) 93 procentům dospělých ve věku od 18 do 59 let a 83 procentům lidí starších 60 let. Dětem poskytly vakcíny ochranu v 94 procentech, uvedla společnost.

„Vakcíny Humenza a Panenza jsou efektivní odpovědí na odlišné zdravotní potřeby veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Sanofi Pasteur Wayne Pisano.

Humenza umožňuje nízké dávkování a to znamená, že by jí mohl být imunizován větší počet lidí. Panenza by mohla být poskytnuta lidem, kteří jsou vůči onemocnění virem A(H1N1) nejvíce náchylní.

Účastníci testů nevykázali žádné výrazné vedlejší účinky vakcín. Sanofi Pasteur ještě ale musí odevzdat evropským úřadům podklady pro schválení.

Evropská komise nedávno povolila prodej vakcín proti takzvané prasečí chřipce od společností Novartis, GlaxoSmithKline a Baxter International.

Share Button