Rodiče dětí v chřipkové karanténě mají nárok na 60 pct. platu

Rodiče dětí mladších deseti let, jejichž školy byly v několika krajích uzavřeny kvůli chřipkové epidemii, mají nárok na ošetřovné po dobu devíti kalendářních dní. Příslušná správa sociálního zabezpečení jim vyplatí 60 procent jejich průměrného platu za uplynulých 12 měsíců. ČTK to oznámil mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Kamil Vařeka.

„Na ošetřovné má při splnění stanovených podmínek nárok zaměstnanec, pokud nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu ošetřování nemocného člena domácnosti,“ uvedl Vařeka. Osamělý rodič trvale pečující o dítě mladší 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, může dostávat ošetřovné celkem 16 dní.

Rodiče nebo jiné oprávněné osoby se v péči o dítě mohou jednou vystřídat; celková délka ošetřování však ani v tomto případě nesmí překročit devět dní.

Někteří rodiče ovšem nárok na ošetřovné nemají. Jde o lidi pracující na výrazně snížený úvazek, zaměstnance pracující na dohodu o pracovní činnosti a lidi pracující doma.

Na ošetřovné mají lidé nárok již od prvního dne nepřítomnosti v zaměstnání. Neplatí zde tedy třídenní takzvaná karenční doba, po kterou stonající zaměstnanci od ledna nepobírají žádné peníze.

Ministerstvo školství tento týden umožnilo, aby školy v případě potřeby mohly vyhlásit volno, a to tak, aby škola byla uzavřena po dobu sedmi dní, což je inkubační doba chřipkového viru.

Share Button