Rath hrozí šéfům zdravotních pojišťoven kvůli poplatkům

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) pohrozil ředitelům zdravotních pojišťoven, že pokud dají středočeským nemocnicím pokutu za nevybírání poplatků, nechá je v případě vítězství ČSSD ve sněmovních volbách odvolat. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Rath je vzhledem k volebním preferencím ČSSD nejpravděpodobnějším budoucím ministrem zdravotnictví. Ředitelé pojišťoven však na kontrolách placení poplatků v nemocnicích trvají.

„Když nás pojišťovny začnou na příkaz ministerstva zdravotnictví za darování poplatků našim občanům šikanovat, tak jejich ředitele přestanu považovat za apolitické správce pojišťoven, řekl HN Rath. Podle něj bude po volbách s šéfy pojišťoven zacházeno jako s lidmi, kteří se zapojili do politického souboje na straně ODS a na jejich místa nastoupí „nadstraničtí“ ředitelé.

Deník upozorňuje, že vzhledem ke svému vlivu ve správních radách pojišťoven může ministr zdravotnictví vyměnit například vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV).

Šéfové největších pojišťoven ale tvrdí, že se Rathovou hrozbou zastrašit nenechají a budou kontrolovat nemocnice dál. „Pokud zjistíme, že nemocnice porušují zákon, tak pokutu udělíme,“ uvedl pro list ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček. Mluvčí ředitele VZP Pavla Horáka listu sdělila, že pojišťovna zahájila správní řízení s pěti nemocnicemi ve Středočeském kraji, protože její kontroloři zjistili chyby při vybírání poplatků. „Pokud zjistíme, že byl porušen zákon, tak pokutu přesně podle zákona udělíme,“ řekla mluvčí Anna Veverková.

Právě ředitel VZP Horák byl do čela pojišťovny dosazen poté, co Rath jako ministr zdravotnictví prosazoval odvolání tehdejší ředitelky Jiřiny Musílkové a sněmovna v lednu roku 2006 její odchod z funkce odhlasovala. Dnes podle HN Rath o Horákovi říká, že podlehl tlaku ministerstva zdravotnictví a ve VZP prosazuje zájmy ODS.

Středočeský hejtman navíc s odvoláním vedoucích činitelů příliš neotálí. Vloni v říjnu po vyhraných krajských volbách prohlásil, že odvolá všech pět ředitelů krajských nemocnic a už v listopadu slib splnil. Kromě nic museli po Rathově nástupu do funkce hejtmana odejít také šéf krajského zastoupení v Bruselu Petr Hnízdo, ředitel Středočeské turistické a informační služby Václav Pošmurný, ředitel Českého muzea výtvarných umění Ivan Neumann a s jedinou výjimkou i všichni vedoucí odborů krajského úřadu.

Share Button