Rakovník by mohl finančně podpořit provoz lékárenské pohotovosti

Rakovník je ochoten finančně podpořit provoz lékárenské pohotovosti, která ve městě chybí, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Nejdl (ODS). O výši této spoluúčasti by se ale ještě muselo jednat. Lékárníci podle jeho informací požadují na úhradu nákladů spojených s držením pohotovostní služby 70 korun na hodinu.

Vedení radnice tímto oznámením reaguje na iniciativu hejtmanova náměstka Marcela Chládka (ČSSD), který lékárníky vyzval, aby pohotovost ve městě zajistili. V opačném případě je kraj odhodlán ve Rakovníku otevřít svou vlastní výdejnu léků, která bude pohotovostní službu zajišťovat.

Nejdl uvedl, že město by mohlo podporovat i provoz stomatologické pohotovosti. „Pokud bude ze strany kraje zájem, aby pohotovosti fungovaly, a lékárníci a stomatologové budou ochotni je držet, tak si myslíme, že zastupitelé určitě nějakou finanční spoluúčast podpoří,“ řekl.

Kvůli myšlence zřídit ve městě krajskou lékárnu se rozhořel spor mezi rakovnickou ODS, jež ovládá radnici, a ČSSD, která je ve vedení kraje. Podle nedávného usnesení oblastní rady ODS Chládkova iniciativa přímo vyzývá k porušování zákona. ODS poukazuje na to, že náměstek místní lékárníky vyzval, aby podobně jako v krajských zařízeních hradili za pacienty regulační poplatky. Pokud tak neučiní, vznikne v Rakovníku krajská lékárna, která by třicetikorunové poplatky nevybírala.

Chládek ČTK již dříve řekl, že ve svém jednání nic nezákonného nevidí. V rakovnickém okrese není krajské zdravotnické zařízení, ale soukromá nemocnice. Pacienti tak nemohou jako v lékárnách při oblastních nemocnicích v Kladně, Příbrami, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově dostávat léky bez poplatku.

Nejdl dnes novinářům předal nejnovější usnesení místního sdružení ODS, podle nějž rada tohoto sdružení „podporuje zřízení lékárenské i zubní pohotovosti v Rakovníku s finanční podporou města, ale zásadně nesouhlasí s vyzýváním k porušování platných zákonů“. Od tohoto usnesení se podle Nejdla bude odvíjet i postoj vedení města, v němž mají občanští demokraté většinu.

Hejtman David Rath (ČSSD) v minulosti nicméně upozornil, že nebude jednoduché sehnat lékárníka, který by v Rakovníku případnou krajskou lékárnu provozoval. Chládkovu iniciativu ale podporuje, mimo jiné proto, že bude znamenat finanční přínos pro kladenskou nemocnici. Nová lékárna by totiž byla formálně její pobočkou. Na dotaz ČTK, zda by podobné zařízení nemělo fungovat i v dalších okresech, kde krajské zdravotnické zařízení schází, hejtman uvedl, že by to bylo určitě zapotřebí na Mělnicku. Chce ale počkat, jak dopadne „pilotní projekt“ v Rakovníku.

Share Button