Proti chřipce by se neměl očkovat člověk, jehož blízký je nemocný

Proti prasečí chřipce by lékař neměl očkovat člověka, jehož blízký se s chřipkou léčí. Takový člověk už totiž může být v inkubační době a nákaza se u něj pouze ještě nestihla projevit, řekla dnes ČTK mluvčí Sdružení praktických lékařů Irena Kudrnovská. Počet chřipkových onemocnění v Česku v minulém týdnu stoupl téměř na dvojnásobek, podle hlavního hygienika Michaela Víta ale přijde epidemie až v půli či koncem prosince.

Očkovat nelze pacienty s teplotou nebo aktuálně nemocné. Vakcínu by neměl dostat ani ten, jemuž onemocněl někdo z blízké rodiny. „To bych mu spíš doporučila antivirotika, protože tam nevíme, jestli náhodou nemá inkubační dobu a jestli do tří nebo pěti dnů neonemocní taky,“ (Více o dostupnosti antivirotik zde.) uvedla Kudrnovská. Člověk musí s očkováním souhlasit, lékař by ho měl poučit o možných případných vedlejších účincích.

Pokud na očkování přijde závažně chronicky nemocný pacient, jehož blízký je aktuálně nemocný, lékař by měl v takovém případě zvážit předepsání dávky Tamiflu jako antivirotika, doplnil Vít.

V ČR bylo dosud potvrzeno téměř 500 případů prasečí chřipky, tři lidé v souvislosti s ní zemřeli. Očkování proti chřipce začne 23. listopadu. Prvních 95.000 vakcín by mělo do Česka dorazit tuto středu. Asi 45.000 až 50.000 dávek dostanou praktičtí lékaři na očkování chronicky nemocných pacientů podle seznamů zdravotních pojišťoven. Zbytek vakcín zamíří do očkovacích center. Ta budou očkovat především zdravotníky z oddělení nemocnic, která budou sloužit pro případné hospitalizace pacientů s prasečí chřipkou. Část první várky připadne také na integrovaný záchranný systém, řekl ČTK Vít. Vakcíny budou balené po deseti, lékaři si musí pacienty pozvat tak, aby balení stihli vyčerpat do 24 hodin.

Nákaza má inkubační dobu od jednoho do sedmi dnů. Tak dlouho tedy trvá, než se nemoc stihne projevit od prvního kontaktu s virem. Čím je organismus oslabenější, tím choroba vypukne dřív. Předtím, než se u člověka projeví příznaky onemocnění, může nákazu šířit pravděpodobně nejvýš jeden den. Nejvíc je nakažlivý, když má rýmu, zvýšenou teplotu a pokašlává. Po odeznění teplot, pokud už nemá další komplikace, by už neměl být infekční, vysvětlil hygienik.

Share Button