Proplácením poplatků v opavské lékárně se opět bude zabývat soud

Majitel soukromé opavské lékárny Marek Hampel podal k Okresnímu soudu v Opavě návrh na nařízení výkonu rozhodnutí. Chce tak dosáhnout dodržování předběžného opatření, kterým ostravský krajský soud zakázal v lékárně úhradu poplatků za pacienty. ČTK to dnes řekl Hampel. Kraj naopak trvá na tom, že jedná v souladu se zákonem.

Krajský soud v Ostravě sice úhradu poplatků prostřednictvím kraje zakázal, ale Moravskoslezský kraj poplatky za pacienty nehradil pouhý den. Kraj se rozhodl, že poplatky v opavské lékárně nebude proplácet na základě trojstranné dohody o zaplacení regulačních poplatků, ale na základě individuálních žádostí pacientů. Na tento systém se podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) předběžné opatření nevztahuje.

Palas dnes ČTK řekl, že podle právníků je postup kraje v pořádku. Hejtman očekává, že si okresní soud při svém rozhodování vyžádá stanovisko nemocnice coby protistrany, což podle něj krajský soud neučinil. Palas dodal, že se navíc domnívá, že poplatky se podaří v krátké době zrušit úplně. „Jestli pan lékárník chce dělat tyátr, ať ho dělá,“ doplnil Palas.

Hampel se naopak domnívá, že kraj předběžné opatření obešel a podle jeho mínění se chová nemravně. „Cílem předběžného opatření je, aby kraj nedotoval poplatky za pacienty. Je v něm psáno, že se má kraj zdržet jakéhokoliv jednání, jehož cílem je úhrada regulačních poplatků za pacienty,“ uvedl Hampel. Dodal, že okresní soud by měl o jeho návrhu rozhodnout do 15 dnů.

Pacienti lékárny Slezské nemocnice v Opavě poplatek nyní musejí zaplatit, na základě individuální žádosti jim ale poplatek posléze může být krajem vrácen.

Návrh na předběžné opatření byl součástí žaloby, kterou ke krajskému soudu podal právě majitel soukromé lékárny Hampel. Podle něj se kraj úhradou poplatků za pacienty dopouští nekalé soutěže, a poškozuje tak soukromé lékárny. Samotnou žalobu bude soud teprve řešit.

Share Button