Připojení lékáren k úložišti spadlo, léky na chřipku nevydávají

Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů zkolabovalo. Lékárny nemohou prodávat léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem na průkaz. ČTK to dnes řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ČTK řekl, že úložiště funguje, jen připojení trvá déle, protože dobíhají zátěžové testy. Skončí o půlnoci, pak už problémy nebudou. Z 2400 lékáren se k projektu přidalo 900. Jen v nich se dají tyto léky koupit. Nebude-li připojení fungovat, nekoupí je lidé nikde.

„Předávání dat se dnes zbortilo. Máme informace od kolegů, že když chtěli vydat Modafen, nemohli se připojit k ověření pacienta k centrálnímu úložišti,“ řekl Krebs.

„Tak to není, úložiště jede. Možná v důsledku toho, že běží zátěžový test na úrovni 50.000 připojení, se protahují odpovědi. Ověřoval jsem to,“ zdůraznil Beneš. Zátěžové testy jsou plánované do dnešní půlnoci, pak už by připojení mělo být bez problémů. „Odezvy úložiště by měly být během zhruba 1,5 hodiny lepší,“ řekl Beneš ČTK dnes kolem 15:00. Spojení s úložištěm podle informace Krebse ale ještě v 18:00 nefungovalo.

„Obvolal jsem softwarové firmy, zátěžový test byl plánován na 29. dubna, nikdo dnes o ničem neví – sotfwarové firmy ani lékárny, SÚKL nikomu nic neoznámil,“ řekl Krebs, podle kterého na dnešek žádný zátěžový test ohlášen nebyl.

Česká lékárnická komora již dříve zpochybnila centrální úložiště, podle ní není dostatečně zabezpečena ochrana dat pacientů. Situací se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů. Komora vyzvala lékárníky, aby se do vyjasnění k úložišti nepřipojovali.

Na průkaz se mají prodávat Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip. V odůvodněných případech může lékař napsat tyto léky na recept, pak si ho může pacient vyzvednout kdekoli, protože lékárník nemusí při výdeji na recept nic ověřovat.

„Varovali jsme, že jsou tam nekompatibility, v některých lékárnách nejde ani program pořádně připojit. Systém nebyl odzkoušen a neunesl ani provoz svátečního dne, natož všední den, až se připojí všechny přihlášené lékárny,“ řekl Krebs. Ověřování množství nakoupených léků má zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Dosud až 80 procent balení šlo na výrobu této drogy.

Beneš dodal, že pokud se lékárna nemůže připojit v tuto chvíli k úložišti, může lékárník nabídnout pacientovi jiný lék na chřipku bez pseudoefedrinu, lékárny mají širokou nabídku těchto přípravků.

Léky na průkaz si mohou koupit lidé pouze v připojených lékárnách. Zhruba dvě třetiny lékáren ale k projektu nepřistoupily, a tak si v nich lidé tyto léky koupit nemohou. Když si budou chtít lék s pseudoefedrinem koupit, musejí si najít lékárnu, která se k projektu připojila.

Pokud se lékárna k centrálnímu úložišti nepřipojí, hrozí jí podle SÚKL až půlmilionová pokuta. Lékárníci mají vyjádření právníků, že jim zákon ani vyhláška o věcném a personálním vybavení neukládá povinnost vybavit se konkrétním programem, který by toto připojení umožňoval. Do úložiště by měli posílat lékaři elektronické recepty, pacient by se přišel pro lék jen s číselným kódem. Lékaři ale zatím elektronické recepty nepíšou.

Přípravky s pseudoefedrinem mohou lékárníci vydávat bez předpisu pouze v omezeném množství, které dostačuje pro léčbu nachlazení. V jednom kalendářním měsíci nesmí přesáhnout 1800 miligramů. Tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny v zásilkovém a internetovém prodeji.

Při jejich výdeji zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce, u cizinců datum narození, jméno a příjmení, a ověří totožnost pacienta. Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej.

Share Button