Prázdninové cestování je pro ženy spojeno se zdravotními riziky

Prázdninové cestování do exotických krajin je pro ženy spojeno s některými zdravotními riziky. Změny podnebí a nadmořské výšky, stejně jako zvýšená zátěž při cestování totiž ovlivňují menstruační cyklus. Při přesunu mezi časovými pásmy také musejí ženy řešit, jak zachovat pravidelnost v užívání antikoncepčních pilulek. Situace je složitější i pro těhotné, ať už jde o některá nutná očkování, nebo například leteckou přepravu.

Vynechání periody nevyžaduje léčbu, cyklus se obnoví po návratu během několika týdnů nebo měsíců. Žena by však měla zvážit, zda důvodem nemůže být těhotenství.

Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, si mohou odsunout začátek menstruace až o deset dní, na dobu mimo nejnáročnější cestování nebo po návratu z dovolené. Stačí brát pilulky a vysadit je, až když chtějí krvácení vyvolat.

Při cestách do zemí s časovým posunem větším než osm hodin musejí ženy řešit, jak zachovat pravidelný rytmus braní pilulek. Jinak hrozí selhání jejich ochranného účinku. Gynekologové radí pozvolnou změnu intervalu o jednu hodinu denně, to znamená jednu tabletu každých 23 hodin.

Cestovatelky také mohou trpět trávicími problémy. Pokud žena zvrací v době kratší než čtyři hodiny po užití antikoncepční pilulky, musí si vzít náhradní dávku. Na cestu by si měla vzít větší zásoby, aby měla rezervu. Nemůže spoléhat, že svoji antikoncepci v cizině sežene.

Ženy by také měly vědět, že na nitroděložní tělíska mohou reagovat některé detektory na letištích. Vaginální pesar zase může být citlivý na horko, stejný přípravek se dá na cestách použít ve formě krému nebo gelu s vhodným aplikátorem.

Těhotenství sice není na překážku cestování, ale těhotné ženy by měly být opatrnější. V letadle jsou více než ostatní ohroženy embolií. V horkých oblastech častěji trpí infekcemi močových cest. Letecké společnosti přepravují ženy jen do osmého měsíce těhotenství. Podobně i některé pojišťovny podmiňují cestovní pojištění tím, že není žena těhotná.

Komplikace mohou nastat i při očkování. Živé oslabené očkovací látky, například proti břišnímu tyfu, dětské přenosné obrně nebo žluté zimnici, by těhotné neměly dostat. Teoreticky by neměly v tomto období být očkovány ani proti hepatitidě A, protože nebyla prokázána bezpečnost pro těhotné.

Share Button