Pojišťovna vnitra nabídne lidem elektronickou zdravotní kartu

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) umožní od září svým pojištěncům, aby si zřídili osobní elektronickou zdravotní kartu. Budou v ní mít informace o nemocech, užívaných lécích, očkováních, důležitých operacích a další údaje, které mohou být užitečné při péči o jejich zdraví. ČTK to dnes řekl ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček.

Údaje o zdravotním stavu a užívaných lécích nabízí už řadu let svým pojištěncům Všeobecná zdravotní pojišťovna v projektu internetové zdravotní knížky (IZIP). Zhruba do měsíce budou mít lidé také možnost podívat se na stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde najdou přehled všech léků, jež jim lékař napsal na recept, a také informaci o výdejích léků na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem, které jsou k dostání jen na průkaz.

V omezené míře nabízejí podobné služby jako ZPMV i některé další zdravotní pojišťovny. Podle Gajdáčka ale bude ZPMV dodávat na elektronické kartě svým pojištěncům nejvíc informací.

„Zapojení do programu přinese pojištěncům kvalitnější a bezpečnější léčbu. Bude dobrovolné a zcela bezplatné,“ uvedl Gajdáček.

Do elektronické zdravotní karty ZPMV se bude moci podívat jen pacient a jeho praktický lékař. Program varuje lékaře, pokud by předepsal pacientovi lék, který se neslučuje s dosud užívanými léky a jeho nasazení by mohlo vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Pokud pacient změní lékaře, jeho nový lékař bude moci díky této zdravotní kartě přesněji stanovit diagnózu.

Pacienti budou mít na elektronické kartě přehled o zdravotní péči, která jim byla doposud poskytnuta, včetně laboratorních vyšetření nebo předepsaných léků. Jen oni budou rozhodovat, komu své údaje zpřístupní.

„Program je velice dobře zabezpečen, takže se nemůže stát, že by se důvěrné informace dostaly do nepovolaných rukou,“ ujistil ředitel. Uživatel dostane vlastní PIN, bez něj se k jeho záznamům nikdo nedostane. Pomocí vlastního PIN je zabezpečen i přehled léků na stránkách SÚKL a internetová knížka u VZP.

Nový program ZPMV umožní pojištěncům zřídit si kartu urgentní medicíny. Bude pak podle Gajdáčka mít jistotu, že při nehodě, havárii nebo kolapsu se záchranáři v několika minutách dostanou k potřebným informacím o jeho zdraví – například zda má kardiostimulátor, je diabetik, absolvoval těžkou operaci nebo užívá život zachraňující léky. „V mnoha případech může tato informace zachránit pacientovi život,“ řekl ředitel.

Klient, který si urgentní kartu zřídí, dostane speciální kód na samolepce. Nalepí si ji na kartu pojištěnce. Záchranáři se pak budou moci spojit s nepřetržitou službou ZPMV, kde získají potřebné informace.

Share Button

2 Komentár(ov)

  1. Dobešová Ludmila | Lis 29, 2011 | Reply

    CHtěla bych požádat o zřízení KARTY ŽIVOTA a nemám příslušný tiskopis. Prosím o zaslání tohoto tiskopisu na mou email adresu.
    Děkuji. Dobešová L.

  2. blažková | Úno 6, 2012 | Reply

    dcera má zdravotní kartu s čipem vystavenou asi V Rakousku,neboť tam ted pracuje,přijela tento týden na dovolenou a chtěla si zajít k lékaři,ale bylo jí na pojištovně ZPMV řečeno,že tuto kartu nemůže nikdo přečíst a zjistit data.To jako nebude moci jít tady k lékaři?mb