Po zákazu kouření klesl v Anglii počet infarktů o desetinu

V Anglii během roku po zavedení zákazu kouření poklesl počet infarktů asi o deset procent. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou pro ministerstvo zdravotnictví připravují vědci z univerzity v Bathu.

V Anglii byl zaveden zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách a na pracovištích v červenci 2007. Ve Skotsku, kde zákaz platí o rok déle, ubylo infarktů o 14 procent. Obdobné výsledky očekávají vědci i ve Walesu.

„Vždy jsme věděli, že zákaz kouření ve veřejných prostorách rychle přinese zdravotní zlepšení, ale jsme překvapeni, jak rychle a v jakém rozsahu se výsledky dostavily,“ prohlásil John Britton, ředitel střediska pro kontrolu tabákových výrobků na Nottinghamské univerzitě.

Podle vědců by zákaz měl časem přinést i omezení rakovin způsobených kouřením a chronických onemocnění plic. V Británii, která má 61 milionů obyvatel, kouří asi 9,4 milionu dospělých. Každý rok umírá 114.000 lidí na nemoci způsobené kouřením.

Konečné výsledky studie, kterou vede Anna Gilmoreová z univerzity v Bathu, budou známy až za několik měsíců. Stejný trend ale potvrzuje i práce vědců z Glasgowské univerzity, kteří zjistili, že po zákazu kouření ubyl počet lidí přijatých kvůli infarktu do devíti skotských nemocnic o 14 procent.

Podle listu The Times úspěšné výsledky zákazu kouření ve veřejných prostorách povedou ke snahám o další omezení. Vláda již například zadala studii zkoumající zákaz kouření v autech, kde jsou děti nejvíce vystaveny škodlivým účinkům tabákového kouře.

Share Button