Po návratu z Mexika jeden turista na Bulovce, šest v karanténě

Hygienici prohlédli dvě stovky turistů a posádku letadla, které dnes přiletělo z Mexika. Z 213 lidí jeden turista byl s teplotou odeslán na kliniku infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Bulovka, dalších šest cestujících zůstane v domácí karanténě. Novinářům to řekla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. Města Prahy Zdeňka Jágrová.

„Výsledky laboratorního vyšetření vzorků budou známy v úterý odpoledne,“ uvedla. Pokud testy potvrdí mexickou chřipku u člověka, který měl zvýšenou teplotu, půjdou do karantény i všechny osoby, které s ním přišly do bližšího kontaktu, tedy spolucestující z nejbližších sedadel v letadle.

Jágrová vyloučila, že by se mohla případná infekce rozšířit v celém letadle vzhledem ke specifické vzduchotechnice, kterou je vybaveno.

Z šesti lidí s nařízenou karanténou jsou tři Slováci a tři z Prahy a nejbližšího okolí. „Všichni byli sanitou dopraveni do místa svého bydliště. Laboratorní výsledky budou rovněž v úterý, pokud by byli pozitivní na mexickou chřipku, bude nařízena izolace i lidem z jejich okolí,“ dodala hygienička.

Poznamenala, že jeden z pasažérů nastupoval do letadla v Cancúnu už s teplotou, nesouvisela podle ní ale v žádném případě s možnou chřipkou. Odmítla upřesnit, zda právě tento cestující je tím, koho poslali hygienici na Bulovku.

Primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová ČTK řekla, že pacient, kterého dnes přivezla sanita z ruzyňského letiště, se cítí dobře. Zvýšenou teplotu už nemá. „Byl mu proveden výtěr a odebrána krev. Vzorky jsme odeslali do národní referenční laboratoře, výsledky budou v pondělí,“ uvedla. Pacient je izolován od ostatních.

Na klinice jsou nyní kvůli podezření na mexickou chřipku celkem tři lidé. Dva mladé muže přijali v pátek večer, také na jejich laboratorní výsledky se čeká.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít v dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT ocenil spolupráci letiště, zdravotníků a hygieniků při dnešním návratu turistů z Mexika. „Dnešní přílet byl z mého hlediska velmi dobře připraven, velmi dobře vnímán českými i ostatními turisty,“ řekl.

Přenos nemoci podle něj spíše než od turistů přepravovaných letecky a kontrolovaných na letišti hrozí od „batůžkářů“, kteří přiletí do jiné evropské země a pak se dopraví do Česka autem. I to je podle Víta ale do jisté míry zabezpečeno: ve čtvrtek na Radě ministrů se zástupci evropských zemí dohodli na předávání informací. Čeští hygienici dostali od německých kolegů telefony na tři české turisty, vyhledali je v Děčíně a vyšetřili.

Už v Mexiku navrhla cestovní kancelář Exim Tours turistům, že se mohou vrátit domů dříve. „Většina se vyslovila proti, protože nikdo nemá příznaky mexické chřipky a nejbližší potvrzený případ se nachází 800 kilometrů od Cancúnu, kde byli,“ řekl na dnešním ranním brífinku zástupce kanceláře Jan Koláčný.

Delegátka Eva Filipová, která se vrátila z Cancúnu po sedmi měsících práce pro české turisty, ČTK řekla, že první informace o chřipce dostávali klienti od svých rodin z Čech, pak se objevily zprávy i v médiích a prohlášení vydala také mexická vláda.

„Byli jsme 2300 kilometrů od hlavního města a žádné přímé riziko jsme nepociťovali. Já osobně jsem neměla vůbec pocit ohrožení a mohu říci, že zhruba 97 procent našich klientů v anketě odpovědělo, že chtějí na Cancúnu zůstat. I oni se cítili poměrně bezpečně, panika nebyla, klienti se věnovali své dovolené, jako nakupování suvenýrů, výlety, koupání v moři a odpočinek,“ shrnula.

Letadlem přicestovalo dnes 201 turistů, z toho dvě děti, ostatní dospělí. Zhruba 30 lidí si koupilo zájezd na Slovensku, takže mezi turisty jsou možná také občané Maďarska a Rumunska, kteří se zájezdy ve slovenské pobočce kupují.

V Česku zatím není žádný potvrzený případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou.

Share Button