Pětina lidí s rakovinou se nedostane k moderní biologické léčbě

Pětina lidí s rakovinou, který by pomohla cílená biologická léčba, se k ní nedostane. Jejich lékař je nepošle do komplexního onkologického centra, kde jedině tuto léčbu mohou dostat. Naproti tomu až 40 procent pacientů center, kteří léčbu dostávají, z ní nemá užitek – na nádorových buňkách nemají receptory, které biologická léčba zasahuje. Novinářům to dnes řekl přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesor Luboš Petruželka.

„Až 20 procent nemocných se k biologické léčbě nedostane, protože nepřijdou do komplexního centra,“ potvrdil náměstek ředitele brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Rostislav Vyzula.

Tlak na kapacity komplexních center bude stále narůstat, počty lidí s rakovinou se podle odhadu odborníků do 20 let ztrojnásobí. Nyní je v Česku ročně odhaleno 70.000 případů a 28.000 lidí na rakovinu zemře.

Pacienti by se podle obou odborníků měli už při stanovení diagnózy ptát svého lékaře, zda právě pro ně je vhodná biologická léčba. S dotazem se mohou obrátit také na brněnskou konziliární ambulanci (543 131 111) nebo na pražskou poradenskou linku (724 151 028). Pokud jim může biologická léčba pomoci, centra je přijmou.

Biologická léčba se osvědčila na nádory prsu, tlustého střeva, jater, ledviny, plic, nádory v oblasti hlavy a krku a některé nádory v břišní dutině. Lze ji ale použít jen pro určitý typ nádoru a stadium nemoci. Důležitá je přítomnost určitých receptorů (molekul) na povrchu nádorových buněk. Spouštějí dělení a růst nádorových buněk, což léky zablokují.

Na rozdíl od klasické léčby ozařováním nebo chemoterapií, která zasahuje všechny buňky těla, směřuje biologická léčba jen na nádorové buňky. Má proto i méně vedlejších nepříznivých účinků. Je ovšem řádově dražší, klasická léčba rakoviny prsu v nejtěžším stadiu stojí za rok 100.000 až 120.000 korun, biologická léčba téměř milion.

I přesto jsou odborníci přesvědčeni, že biologickou léčbou lze peníze ušetřit. Zabírá totiž jen u pacientů s konkrétními receptory na nádorových buňkách. U 40 procent pacientů, kteří je nemají, je tedy neúčinná. Podávat jim drahé přípravky, jak se děje nyní, je mrháním penězi.

Biologická léčba se podává s klasickou léčbou, je jejím doplňkem. Pacienti, kterým biologická léčba nezabírá, tedy nezůstanou bez léčení. O postupu léčby by měla do budoucna u každého pacienta rozhodnout komise. Byl by v ní vedle onkologa chirurg a další odborníci. „Osud pacienta záleží na prvotním rozhodnutí, jak bude léčba vedena,“ vysvětlil Vyzula.

Cílem onkologů je zcela vyléčit rakovinu už v počátečních stadiích, kdy se ještě nerozšířila do celého těla. U pacientů v pokročilém stadiu pak umožní moderní léky alespoň jim prodloužit výrazně život – ze smrtící rakoviny se tak stane chronická nemoc, se kterou lze i dlouhodobě žít.

Share Button