Pacienti ušetří v lékárně za léky s doplatkem nad 30 korun

Hotově zaplatí regulační poplatek jen u léků s doplatkem nižším než je tato částka. U léku s vyšším doplatkem se z pohledu pacienta stane regulační poplatek součástí ceny. Grémium majitelů lékáren považuje nový systém výpočtu za příliš složitý. Výhrady k němu má i Česká lékárnická komora, zveřejní je na středeční tiskové konferenci.

Složitost nového systému je v tom, že dosud se započítával regulační poplatek podle daného vzorce pro každé balení léku zvlášť. Byl tedy vždy stejný a pacient věděl, kolik za krabičku doplácí. Nově se bude počítat ze souhrnu krabiček léku na receptu.

Ministerstvo zdravotnictví zavádí změnu cenovým předpisem platným od 1. dubna. Současně osvobozuje novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění od placení v lékařských ambulancích děti do 18 let. Regulační poplatky za léky zachovává. Vládním poslancům se nepodařilo zamítnout návrh na zrušení všech poplatků. Sněmovna se jím bude zabývat ve zkrácených lhůtách. Možná už za měsíc by se žádné regulační poplatky platit nemusely.

„Podle znění novely zákona a nově vydaného cenového předpisu musíme o zaplacený regulační poplatek ve výši 30 korun za každou položku snížit celkový doplatek léčiva,“ řekl ČTK Hampel.

Jako příklad uvedl lék proti vysokému tlaku Betaloc SR (200mg, 30 tablet), kde dosud byl doplatek 33 korun a ještě k tomu pacient zaplatil regulační poplatek 30 korun, což dohromady bylo 63 korun. Od 1. dubna bude pacient podle nového cenového předpisu platit při vydání jednoho balení 42 koruny, z nichž 30 korun připadá na regulační poplatek a 12 korun je doplatek. Pacient tak vlastně ušetří.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs považuje změny v propočtu ceny a doplatku za složité a pro pacienta nepřehledné. „Když bude lék s doplatkem, odečítá se 30 korun z položky, každá krabička pak bude stát pacienta jinak. S každým balením s doplatkem, které do systému vstupuje, se mění odpočet i výsledná cena jednotlivého balení. Nedá se tedy ani přesně říci, kolik pacient na jedno balení doplatí. Podle počtu balení bude několik cen,“ dodal Krebs.

Share Button