Pacienti se nemusejí obávat, za léky nezaplatí od čtvrtka víc

Pacienti se nemusejí obávat, že by za své léky zaplatili od čtvrtka víc. Svaz pacientů minulý týden varoval, že od 16. července stoupnou doplatky až šestinásobně. Ukázalo se ale, že si jeho představitelé špatně vyložili vyhlášku. Zvyšování doplatků k tomuto datu popřel také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který ze zákona stanoví ceny léků i jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Rozdíl pak hradí pacient v doplatku.

„O úhradách se rozhoduje ve správním řízení a k čtvrtku nevstupuje žádné nové rozhodnutí v platnost,“ řekla dnes ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Dodala, že dosud jsou platná jen dvě rozhodnutí, v obou případech doplatek pacienta naopak výrazně klesl.

Maximální ceny léků pro výrobce stanovil SÚKL už loni. Letos pokračuje se stanovením úhrad. Stejně jako loni ceny, porovnává nyní úhrady všech zemí EU a stanoví je podle té nejnižší. Zdravotnictví by to mělo přinést mnohamiliardové úspory.

„Byla to chyba v tom smyslu, že úprava cen a úhrad je složitý správní proces, který má různé lhůty, a byla použita jedna z lhůt, do kterých se má něco udělat,“ řekl ČTK ke stanovení data zdražení léků viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. Na varování o výrazném růstu doplatků ale trvá, i když prý bude později.

Svaz chce jednat příští týden s ředitelem SÚKL Martinem Benešem o změnách ve stanovování úhrad léků ze zdravotního pojištění. Když na ně ředitel přistoupí, nebude prý už zvyšování doplatků hrozit.

Léky jsou pro stanovení úhrad rozděleny do referenčních skupin, dosud byl v každé skupině alespoň jeden lék bez doplatku. Počet referenčních skupin se ale snížil, tím počet léků ve skupině narostl a ubylo léků bez doplatku. V jedné skupině jsou nyní léky na více obtíží i fází nemoci. Úhrada vychází z nejnižší ceny v EU, dřív odpovídala průměru více zemí, popsal systém Mrázek. Svaz pacientů chce prosadit, aby skupiny byly rozděleny do podskupin, pro každou by se úhrada stanovovala zvlášť.

„Seznam referenčních skupin stanoví ministerstvo zdravotnictví, které může provést i případné změny v tomto seznamu. Tato činnost tedy není v kompetenci SÚKL,“ reagovala Petláková.

Doplnila, že SÚKL dosud zahájil 60 společných správních řízení, tedy řízení pro celou referenční skupinu. Týkají se 986 léčivých přípravků. V přípravě na zahájení či těsně před ním je dalších 108 správních řízení pro 1603 přípravků. Dosud nabylo právní moci rozhodnutí pouze u dvou přípravků k léčbě schizofrenie – Abilify 10 mg a Abilify 15 mg. U obou přípravků klesla úhrada ze zdravotního pojištění, ale zároveň byla snížena maximální cena, za niž může firma lék prodávat.

„Doplatek pacienta se tím výrazně snížil, u prvního přípravku z 1101 na 512 korun, tedy o polovinu, u druhého z 2191 na 166, tedy o více než 90 procent,“ upřesnila mluvčí. U všech ostatních léčivých přípravků se účastníci správního řízení proti rozhodnutí odvolali.

Share Button