Opavská lékárna opět přestala hradit regulační poplatky

Krajský soud v Ostravě totiž vydal nové předběžné opatření, z něhož vyplývá, že se lékárna musí zdržet kompenzace těchto regulačních poplatků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Kraj bude rozhodnutí soudu repektovat.

Návrh na nové předběžné opatření opět podal majitel soukromé opavské lékárny Marek Hampel. Soud už dříve jednomu jeho návrhu na předběžné opatření vyhověl a proplácení poplatků v lékárně zakázal. V lékárně se však poplatky nehradily pouze den a kraj je začal proplácet jiným systémem, na něhož se podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) předběžné opatření nevztahovalo.

„Jednání kraje jsem shledal jako obcházení předběžného opatření, proto jsem podal návrh na nové předběžné opatření,“ řekl ČTK Hampel. Lékárník však zároveň podal k Okresnímu soudu v Opavě návrh na nařízení výkonu rozhodnutí, čímž chtěl dosáhnout dodržování původního předběžného opatření. Opavský soud už v této věci rozhodl, ale jeho rozhodnutí zatím Hampel neobdržel.

Nové předběžné opatření ukládá Moravskoslezskému kraji, potažmo lékárně krajské Slezské nemocnice v Opavě, povinnost zdržet se kompenzací regulačního poplatku hrazeného pacienty. Z usnesení vyplývá, že kraj je povinen zdržet se jakéhokoli jednání, ať už písemně, slovně či jinými způsoby projevu, jehož cílem bude vrácení regulačního poplatku pacientům.

„Slezská nemocnice v Opavě s okamžitou platností toto usnesení respektuje, pacienti si tedy musí hradit regulační poplatky v plné výši bez možnosti požádání o proplacení,“ uvedl Svoboda.

Návrh na původní předběžné opatření byl součástí žaloby, kterou ke krajskému soudu podal právě majitel soukromé lékárny Hampel. Podle něj se kraj úhradou poplatků za pacienty dopouští nekalé soutěže, a poškozuje tak soukromé lékárny. Samotnou žalobu však bude soud teprve řešit.

Hejtman Palas ČTK řekl, že kraj bude předběžné opatření respektovat. Pokud by však samotná žaloba dopadla v neprospěch Slezské nemocnice, potažmo kraje, je kraj podle Palase připraven se odvolat. Hejtman se však domnívá, že poplatky se stejně v brzké době podaří zrušit úplně.

„Poplatky se blíží ke konci a jsem přesvědčen, že Poslanecká sněmovna rozhodne s konečnou platností o zrušení poplatků. Už v této době poplatky pozbyly význam, protože poslední novelou se zúžily na 20 procent původního rozsahu,“ uvedl Palas.

Share Button