Odborníci varují před uspokojením nad průběhem chřipkové epidemie

Zatím je ještě brzy na to říci, zda epidemie nové chřipky, označované A(H1N1), se v Mexiku skutečně stabilizuje. Prohlásil to dnes šéf mezinárodního týmu, který spolupracuje s mexickými úřady v boji s touto epidemií.

Doktor Steve Waterman z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podle agentury AP zdůraznil, že stále ještě není zodpovězeno mnoho otázek, například jakým způsobem nemoc zabíjí. Varoval také před nemístným uspokojením z toho, že s jedinou výjimkou všechny smrtelné oběti má Mexiko. S tím, jak se bude epidemie vyvíjet, lze podle něj očekávat další oběti na životech.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v Ženevě upozornila, že nová chřipka představuje větší nebezpečí pro pacienty, kteří mají problémy s imunitou, tedy včetně těch, kteří mají virus způsobující AIDS. Virus HIV, který vyvolává AIDS, se totiž podle ní může nebezpečně zkombinovat s virem způsobujícím chřipku A(H1N1), běžně označovanou za prasečí.

„I když nejsou adekvátní údaje na to, aby se mohl předpovědět dopad chřipkové pandemie na lidi s HIV, interakce mezi HIV/AIDS a chřipkou A(H1N1) by mohla být významná,“ uvedla organizace v prohlášení.

Mexické úřady projevují mírný optimismus, že to nejhorší už mají za sebou. Přesto vyhlásily
preventivní opatření a při nynějším několikadenním volnu nařídily uzavření těch úřadů i soukromých obchodů, jejichž provoz není životně důležitý.

Podle Watermana se vědci snaží stanovit ukazatel úmrtnosti viru. Stále však ještě nevědí, kde nebo proč vznikl. On sám i další badatelé se nicméně domnívají, že epidemie by mohla být mnohem více smrtící, zejména v živých ulicích mexické metropole.

„Virus koluje ve dvacetimilionovém městě s vysokou hustotou obyvatelstva déle než měsíc. Mohlo by to být mnohem horší,“ poznamenal epidemiolog Marc-Alain Widdowson.

Waterman připustil, že virus nové chřipky není pravděpodobně tak zuřivý jako podobní zabijáci v minulosti. „Většina lidí si myslí, že je nepravděpodobné, že by byl tak zhoubný jako epidemie z roku 1918. Z toho, co zatím víme, na tak zhoubný nevypadá,“ řekl.

Důležitá je rychlá a efektivní péče, upozornil zástupce generálního ředitele CDC Hugo Lopez-Gatell Ramirez. Průměrná doba, nežli po prvních příznacích vyhledalo doktora 16 nyní už potvrzených zesnulých nemocných, představovala sedm dní. Ti, kdo onemocněli, ale zotavili se, váhali jen tři dny.

Mexické úřady zaznamenaly neobvykle zvýšený počet případů chřipky už před nynější epidemií. Proto reagovaly rychleji, když v březnu neznámá nemoc vypukla. Podle Lopeze-Gatella se nedopustily žádné chyby, přestože se nějaká mezinárodní kritika ozvala. „Udělali bychom všechno stejně, kdyby měli reagovat znovu,“ řekl.

Příčinou vysoké úmrtnosti v Mexiku, ale už ne v jiných zemích, je podle něj mimo jiné vysoký počet nemocných.

Share Button