Od dubna budou mít lidé k dispozici přehled léků, které užívají

Od dubna budou mít pacienti k dispozici údaje o lécích, které jim předepsal lékař i které si sami koupili v rámci nové kategorie výdeje. Budou přístupné v Czech POINTech. Do konce roku se připravuje bezpečné připojení z každého místa, tedy například i z domova. ČTK to dnes řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. O přístupový klíč mohou lidé požádat na www.leky.sukl.cz.

„Je to cesta, jak skutečně umožnit pacientovi nezapomenout na to, co má užívat, jak mít přehled trvale o tom, co bylo předepsáno, vydáno, a jak v případě potřeby zpřístupnit informaci ošetřujícímu lékaři nebo vydávajícímu lékárníkovi,“ vysvětlil. Záznamy zahrnou i cenu přípravků a výši doplatku.

Systém se podle Beneše nyní připravuje. Do konce března se musejí všechny lékárny připojit k centrálnímu úložišti dat. Budou tam posílat informace o všech lécích, které vydaly na recept i které si lidé koupili v rámci nové kategorie výdeje. Vše se zapíše do lékového záznamu pacienta.

Zatím takto komplexní informace nikdo nemá. Zdravotní pojišťovny shromažďují údaje jen o lécích, které z pojištění pacientům zaplatily. O volně prodejných lécích u konkrétního pacienta nikdo přehled nemá. Pokud se lékař nezeptá a pacient si to nepamatuje, může dostat recept na lék, který by neměl kombinovat s přípravkem, který už bere. Problémem je například současné užívání některých antidepresiv a antikoncepce.

„Prostřednictvím centrálního úložiště se pacient ze svého lékového záznamu dozví, jaké léčivé přípravky mu byly vydány, co aktuálně užívá, jaké jsou ceny a doplatky. Pomocí tohoto systému by měl být schopen i lépe komunikovat s ošetřujícím lékařem,“ shrnul Beneš.

Česká lékárnická komora napadá shromažďování dat v centrálním úložišti. Obává se jejich zneužití, prý se tak kdokoli dostane k údajům o tom, co pacient bral, z toho se pozná i jeho onemocnění. Komora tvrdí, že ke sběru dat o zdraví pacienta nemá SÚKL oprávnění a vyzvala lékárny, aby se zatím k systému nepřipojovaly. K dnešku jich je z 2600 připojena necelá desítka.

Beneš poznamenal, že lékárny, které nebudou připojeny k centrálnímu úložišti, nebudou moci prodávat léky, které zřejmě už od konce března budou jen na občanský průkaz nebo průkaz pojištěnce. Jde o přípravky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem, časem by do skupiny měla být zařazena například i pohotovostní antikoncepce.

Upozornil, že přihlásit se k centrálnímu úložišti ukládá lékárnám zákon, stejně jako zákon ukládá SÚKL, aby úložiště zřídil a spravoval. Úřad pro ochranu osobních údajů potvrdil, že SÚKL postupuje v mezích zákona. Data jsou zabezpečena proti zneužití. Pacient si bude moci kontrolovat veškeré přístupy ke svým lékovým záznamům.

Beneš dodal, že s lékovými záznamy pacientů mají zkušenosti v Dánsku už pět let. Přineslo jim to velké úspory, omezilo se tak například zdvojené psaní léků. Lékaři nahlédnou do záznamu a nenapíší přípravek, který už jejich pacientovi napsal kolega. „Lékař nemůže spoléhat na paměť pacienta, že mu řekne, jaký lék a kdy užíval,“ shrnul ředitel.

Share Button

1 Komentár(ov)

  1. T. Mihula | Bře 15, 2009 | Reply

    Co tady ale nepíšete je to, že nejen pacient bude mít přehled o všech předepsaných lécích, ale také všichni lékarníci, když si přijde vyzvednout recept, nebo když si půjde pro výpis na Czech point, tak i pracovník pošty. Tedy např. pokud se bude jednat o někoho z malého města, kdo se psychiatricky léčí, třeba s depresí, a nechce, aby se to o něm vědělo, pak by si měl jezdit vyzvedávat úplně všechny léky na cokoliv do nějakého vzdálenějšího místa, aby to něm např. všichni v místní lékarně nevěděli.
    T. Mihula