Očkování proti prasečí chřipce začne v Česku v listopadu

Očkování proti prasečí chřipce začne v Česku na počátku listopadu, nejprve u rizikových pacientů a zdravotníků. Novinářům to řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Kraje dají do pátku ministerstvu seznamy vakcinačních míst. Očkovat budou také praktičtí lékaři, kteří budou zvát lidi s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí a s nemocemi srdce a cév.

„Očekáváme, že první vlna vakcinace začne na počátku listopadu, nejprve u rizikových skupin a zdravotníků, pak až u lidí důležitých pro chod státu,“ uvedl Šnajdr.

Prozatím se podle hlavního hygienika Michaela Víta počítá s tím, že každý pacient dostane dvě dávky. Do tří týdnů by podle něj mělo vyjít doporučení evropských úřadů, zda na základě studií se bude očkovat pouze jednou dávkou. Milion vakcín, na něž má Česko smlouvu, by v tom případě stačil pro milion lidí, tedy deset procent obyvatel. K dispozici je také 2,5 milionu balení antivirotik.

Náměstkyně ministryně Markéta Hellerová uvedla, že pro první vlnu je objednáno 200.000 dávek. Výběr chronicky nemocných a pacientů s nemocemi srdce a cév provedou společně praktičtí lékaři a zdravotní pojišťovny. Podle nahlášených počtů pak dostanou lékaři potřebné počty dávek.

Pokud se někdo do tohoto výběru nedostane, a přesto bude mít pocit, že by měl být očkován, může se podle Hellerové obrátit sám na svého praktického lékaře. Pokud lékař potvrdí, že by také on měl být očkován, pošle ho na očkování do vakcinačního centra.

Hellerová rovněž uvedla, že každému očkovanému se do jeho zdravotní dokumentace zapíše šarže použité vakcíny, každý také svým podpisem stvrdí, že byl očkován. Při případných vedlejších účincích a komplikacích se tak snadno dohledá použitá vakcína.

K informacím, že někteří zdravotníci se nechtějí nechat očkovat, uvedl Šnajdr, že očkování není povinné a po nikom nebude účast vymáhána.

Celkově má Česko objednáno dávky pro půl milionu lidí, z toho pro 250.000 chronicky nemocných, 160.000 zdravotníků a 90.000 příslušníků kritické infrastruktury, kam se řadí například hasiči, pracovníci dopravy či energetiky. Dávky budou rozděleny do krajů přiměřeně počtu jejich obyvatel.

Vít doplnil, že k dnešku je v Česku potvrzeno 296 onemocnění prasečí chřipkou, nikdo dosud nezemřel. V EU je evidováno 54.700 nemocných, zemřelo 174. Nejvíce je zasažena Británie se 14.000 pacienty. Na celém světě je doposud 320.000 pacientů, zemřely 4000. Počty případů stoupají již pomaleji, podle Víta se zdá, že první vlna končí.

Začíná ale sezona akutních respiračních onemocnění – minulý týden bylo v Česku hlášeno 990 případů na 100.000 obyvatel, což je hluboko pod hranicí epidemie, která začíná u 2000 případů na stejný počet obyvatel.

Letos se očekávají náklady na očkovaní proti prasečí chřipce kolem 162 milionů korun a v příštím roce 292 milionů korun. Jsou v tom zahrnuty jehly, stříkačky, vakcína a distribuce. Pacienti nebudou za očkování nic připlácet.

Lidem, kteří vakcínu proti prasečí chřipce nedostanou, doporučuje ministerstvo alespoň očkování proti obyčejné sezónní chřipce. Ta v lékárně stojí asi 180 korun, u lékaře je pak třeba zaplatit i očkovací poplatek sto korun.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii prasečí chřipky začátkem června. Nemoc se začala šířit v dubnu z Mexika a Spojených států.

Share Button