Očkování proti prasečí chřipce nezačne dřív než na konci měsíce

Včera jsem psal o problematické dostupnosti antivirovích látek, dnes více o tom, kdy vůbec bude nějaké očkování k dispozici.

Očkování proti prasečí chřipce v Česku nezačne dřív než na konci listopadu, kdy teprve dorazí vakcína. Poté se začne během pár dnů očkovat, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Původně chtělo ministerstvo začít očkovat už v říjnu, poté termín posunulo na polovinu listopadu. V pražské vinohradské nemocnici je nově nakaženo šest lidí včetně lékaře a dvou zdravotních sester, epidemiologická situace v zemi se má podle ministerstva zhoršovat.

Seznam lidí k očkování je podle Sršně už téměř dokončen, posunutí termínu očkování zdůvodnil zpožděním ve výrobě. V první vlně bude naočkováno 141.000 lidí, poměr zdravotníků a chronicky nemocných mluvčí neupřesnil.

Čeká se na dokončení výroby první várky vakcín, hotova má být 48. kalendářní týden, tedy v týdnu od 23. listopadu, uvedl Sršeň.

Dodávky vakcín se zpozdily, protože výrobní technologie trvá déle, než se předpokládalo, potvrdila ČTK ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Nyní je vyrobeno asi 50.000 dávek, ale žádná z vakcín do Česka zatím nedorazila. Rozvážet pár dávek na všechna očkovací místa by se zbytečně prodražilo, uvedla.

Vakcína se bude rozvážet do více než 4000 míst, očkovat se bude ve 133 vakcinačních centrech a u více než 4000 praktických lékařů.

Česko v srpnu objednalo milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Očkovat se má 137.000 zdravotníků, 150.000 zástupců kritické infrastruktury a zbytek vakcín je určen pro vytypované skupiny chronicky nemocných lidí. „Lze předpokládat, že by mohlo být očkováno o několik set tisíc lidí více, než se počítalo,“ řekl Sršeň. Dříve se počítalo s dvěma dávkami na každého očkovaného, nyní mají dvě dávky dostat jen pacienti po transplantacích, lidé se sníženou imunitou a lidé nad 60 let. Očkováno bude půl milionu až milion lidí. Rozšířit se má právě skupina chronických pacientů.

Během listopadu se má dokončit výroba první várky vakcín. Do konce roku má přijít další várka – zhruba 180.000 vakcín. Celý milion vakcín by měl být dodán do Česka do konce března asi v pěti či šesti etapách, uvedl Sršeň.

Očkovací látku i stříkačku či jehlu hradí praktikům stát, aplikaci zdravotní pojišťovny. Stát má k dispozici také 2,5 milionu balení antivirových léků. O problematické dostupnosti Tamiflu čtěte zde.

Ze zdravotníků se budou očkovat hlavně zaměstnanci infekčních oddělení, praktičtí lékaři, sestry, pracovníci očkovacích center, ale i někteří zaměstnanci ústavů či vybraní zdravotníci z jednotek intenzivní péče. To, aby neroznášeli nákazu dál a aby v případě velkého množství nemocných se zachovala akceschopnost zdravotnických zařízení, řekl mluvčí.

Pacient nakažený prasečí chřipkou dnes zemřel v Praze na leukémii

Pacient nakažený prasečí chřipkou zemřel dnes dopoledne ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na leukémii, řekla ČTK mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Další pacient je ve vážném stavu. Podle Jelínkové stav zemřelého pacienta byl vážný ještě předtím, než onemocněl chřipkou. Ta nebyla hlavní příčinou úmrtí, zdůraznila mluvčí. Jedinou obětí prasečí chřipky v Česku tak je jedenatřicetiletá žena, která v říjnu zemřela v karlovarské nemocnici na komplikace spojené s chorobou.

Zpřísněná opatření, která nemocnice přijala ve středu po odhalení nákaz nadále trvají. Od jednoho nemocného se nakazili dva další pacienti, lékař a dvě sestry. ČTK to potvrdila mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Na hematologii jsou omezeny návštěvy a k léčbě jsou přijímáni jen nemocní, jejichž život by bez léčení jejich zhoubné krevní choroby byl v ohrožení. Na kardiologii žádná omezení zatím nejsou.

Share Button