Objem pašovaných léků z Východu do Polska vzrostl stonásobně

Na východních hranicích Polska vzniká nový zdroj výdělku. Pašování levných cigaret z Ukrajiny doplňuje nelegální dovoz napodobenin léků, které se pak prodávají na tržnicích nebo přes internet. Celníci loni zajistili na východní hranici Polska, která je zároveň východní hranicí Evropské unie, 108.000 balení léků, což je stonásobně více než o rok dříve. Čeští celníci podobný trend nezaznamenali.

Do Polska se podle celníků vozí hlavně levné napodobeniny z Číny. Jsou to zejména antibiotika, psychotropní léky a léky na potenci. „Před našima očima vzniká ohromný průmysl padělání léků. To je byznys výnosnější než obchod s drogami,“ uvedl Wojciech Luszczyna z úřadu registrace léků. Upozorňuje, že se stává, že v napodobeninách je místo složky, která má léčit, křída nebo i něco jedovatého.

Mluvčí českého generálního ředitelství cel Jiří Barták dnes ČTK řekl, že v ČR se zatím žádný zvýšený dovoz nelegálních léků neprojevil, a to ani v rámci celoevropské kontrolní akce Medifake, která se loni v listopadu zaměřila právě na tento trend. Podle Bartáka je Polsko v mnohem horší situaci než Česko, protože do něj léky pronikají přes vnější schengenskou hranici. Tu Česko nemá, a větší riziko ohledně dovozu padělků mu tak hrozí pouze z mezinárodních letišť.

Polské ministerstvo zdravotnictví vysvětluje, že falšované léky jsou levné, člověk nepotřebuje recept a lidi nezajímá, že nemají co dočinění s originálem. Kvůli růstu pašování léků se na ministerstvo zdravotnictví obrátil ombudsman. Úřad odpověděl, že jen nutné změnit předpisy, aby byl boj s pašováním účinný. Návrh na změnu legislativy je zatím ještě v ministerstvu.

Poláci z jihu země v minulosti často jezdili léky kupovat i do Česka. Takzvané farmaceutické turisty lákaly do českých lékáren nejen ceny, ale i snadnější přístup k lékům. Kvůli nevýhodnému kurzu koruny však dnes Poláci do českých lékáren míří jen výjimečně.

„Kdysi tady právě kvůli Polákům vzniklo i velké množství lékáren, dnes už se jim to ale kvůli kurzu koruny nevyplatí. Naopak Češi jezdí do Polska například pro bylinkové produkty. Když u nás chyběla vakcína proti žloutence, Češi ji naopak sháněli v Polsku,“ řekla ČTK Dorota Havlíková, která žije v příhraničním Českém Těšíně.

Její slova potvrzuje i jeden z místních lékárníků. „Poláci jezdili spíše dříve, teď jezdí sporadicky. Vzhledem ke kurzu, který momentálně je, už se jim to nerentuje, takže v dnešní době je podíl polských klientů podstatně menší,“ řekl ČTK.

Share Button