Obama vyhlásil kvůli „prasečí“ chřipce v USA stav národní nouze

Americký prezident Barack Obama vyhlásil kvůli takzvané prasečí chřipce v USA stav národní nouze. Toto opatření umožní zdravotníkům mimořádně překročit celostátní nařízení a v oblastech s velkým počtem pacientů rychle zasáhnout. S odvoláním na Bílý dům o tom dnes informovaly zpravodajské agentury.

Podle posledních údajů amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) v USA s chřipkou skončilo v nemocnici od konce srpna přes 21.800 lidí. Přes 2400 nemocných zemřelo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve světě dosud prokazatelně virem nové chřipky A(H1N1) nakazilo přes 415.000 osob. Nejméně 5000 lidí mu podlehlo. Počty mohou být ve skutečnosti ale mnohem vyšší. Všichni nemocní totiž lékaře nenavštíví a testy nepodstoupí.

Po vyhlášení stavu národní nouze budou moci zdravotníci a úřady i kvůli nákaze takzvanou prasečí chřipkou postupovat jako při mimořádných situacích, tedy například jako při přírodních katastrofách.

Nová chřipka se podle CDC rozšířila plošně po celém území USA. Jen v několika málo státech se choroba vyskytuje jen lokálně či regionálně.

USA chtějí co nejdříve zahájit očkování. Americká vláda na nákup 250 milionů vakcín vyčlenila přes dvě miliardy dolarů (35 miliard korun). Část vakcín představují klasické injekce, část lidé dostanou jako nosní sprej.

Share Button